Příbramské doly oslaví světový rekord, důl Vojtěch je nejhlubší na světě

Příbramské doly oslaví světový rekord, důl Vojtěch je nejhlubší na světě zdroj: Hornictvi.info

10. 9. 2012, 19:54 | Jan Otava

stalo se 10. září 1875 19. stol.

Březové Hory – Již za dva dny začnou v Březových Horách u Příbrami velkolepé oslavy dosažení světového hloubkového rekordu.

Šacha zdejšího dolu Vojtěch se totiž v květnu tohoto roku stala nejhlubším dolem na světě, když dosáhla nepřerušené svislé hloubky celých 1000 metrů. Na oslavy by měla dorazit řada předních báňských odborníků z celého světa. Očekává se také příjezd významných hostů z Prahy i Vídně.

Dosažení světového rekordu předcházely intenzivní práce na hloubení jámy Vojtěch, které na šachtě probíhají už od 60. let. Posledních 200 metrů jámy razili horníci šest let, aby zastihli bohaté zrudnění ve velkých hloubkách. K vyražení nejhlubší jámy světa přispěla i velkorysá modernizace příbramského horního závodu, která umožňuje horníkům využívat nejmodernější báňské technologie.

V celém revíru bylo například zavedeno používání ocelových těžních lan, která ve srovnání s původními konopnými výrazně zvyšují efektivnost těžby a především bezpečnost práce. Ocelová lana se původně vyráběla pod dolem Anna, dnes jejich výroba probíhá v jedné z nejmodernějších drátoven.

Příbramský důlní závod patří mezi největší doly na světě. Pracuje zde téměř 4,5 tisíce dělníků a ročně vytěží až 200 tisíc tun stříbrno-olověných rud, což představuje téměř 98 procent veškeré rakousko-uherské produkce. V současné době závod těží na pěti šachtách, z toho čtyři mají hloubku větší než 700 metrů. Na většině ostatních dolů v zahraničí se přitom těží v hloubkách od 300 do 800 metrů.

Křištálová kouleVěštecká koule

Oslavy, pro které se vžije označení “Tisícimetrová slavnost” budou mít ryze německý ráz. Většina projevů bude přednášena v němčině. Řády a vyznamenání za skvělý technický počin obdrží jen vysocí důlní úředníci – mezi nimi budou i tací, kteří do dolu za celou svoji kariéru ani jednou nesjeli. Řadoví horníci obdrží po jednom stříbrném zlatníku a po oslavách se vrátí ke své každodenní práci.

Druhý den oslav zaplní prostranství před dolem Vojtěch na třicet tisíc přihlížejících. Po slavnostním ceremoniálu sfárají oficiální hosté na 30. patro dolu do hloubky 1000 metrů, kde pro ně bude připravena slavnostní tabule. Na posledním patře dolu bude také instalován telegraf, kterým bude zpráva o dosažení 1000 metrů svislé hloubky předána přímo do Vídně.

V letech 1888 – 1889 bude do strojovny dolu instalován parní těžní stroj firmy Breitfeld – Daněk o výkonu 450 koňských sil, který bude bez větších oprav sloužit až do roku 1978, kdy bude těžba v březovohorském revíru ukončena. Do té doby dosáhne důl Vojtěch svým 35. patrem svislé hloubky 1248,9 metrů.

Zdroj: www.hornictvi.info, www.zdarbuh.cz, www.mining.cz

Témata: hornictví, oslava, rekordy

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 20. 1. 2021, včera měl(a) svátek Doubravka

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt