Sedmý den války: Německo vyhlašuje válku Francii, Belgičané panikaří

Sedmý den války: Německo vyhlašuje válku Francii, Belgičané panikaří zdroj: Wikipedia.org

3. 8. 2012, 15:31 | Tadeáš Sedláček

stalo se 3. srpna 1914 ½ 20. stol.

Paříž – Nový evropský konflikt nabírá rychle obrátky. Dnes večer totiž ambasador Německého císařství v Paříži doručil francouzské vládě dokument o vyhlášení války.

To, co mělo původně vypadat jako lokální konflikt mezi Rakousko-Uherskem a Srbskem, se nyní transformuje ve válku širokého rozsahu.

Vyhlášení války Francii měly předcházet provokační akty ze strany francouzské (na několika místech měla být překročena hranice vojsky), nicméně tyto domněnky se objevují pouze v německých zdrojích.

Ve svízeli se nachází království belgické, neboť tato malá země se nachází právě mezi dvěma rivaly. V celé zemi propuká panika, lidé hromadně vybírají peníze ze svých účtů a restaurační zařízení vyžadují podle jistých informací platbu předem.

Již předevčírem vyhlásilo Německo válku Rusku, bude tedy nuceno bojovat na dvou frontách. Zatímco o bojových operacích vůči Francii nedorazily do redakce před uzávěrkou vydání žádné zprávy, na východě pronikají první německé jednotky na území Ruského impéria. Obsazena byla města Kališ, Čenstochová a Bendzin.

Také země doposud nezainteresované v konfliktu zahajují všeobecné mobilisace. Některé země tak činí na ochranu své neutrality (Belgie, Švédsko), některé váhají, na kterou stranu konfliktu se přidají (Itálie). Tyto zprávy můžou být na dlouhou dobu poslední, které od nás uslyšíte, neboť rakousko-uherská vláda dnes vydala „Zákaz o publikování zpráv týkajících se německé branné moci“.

Křištálová kouleVěštecká koule

Belgická neutralita nakonec zachována nezůstane a Německo Belgii využije pro svůj plán na rychlé obsazení Francie. Ten se ovšem nezdaří a v září se fronta zastaví. Boje v této oblasti budou probíhat v podstatě po celou dobu trvání války.

Zdroj: Příloha Národních listů k číslu 211

Témata: Francie, Německo, první světová válka, Rakousko-Uhersko, válka

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 5. 7. 2020, včera měl(a) svátek Prokop

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt