Ve Dvoře Králové byl objeven vzácný rukopis

Ve Dvoře Králové byl objeven vzácný rukopis zdroj: Národní muzeum, www.nm.cz

16. 9. 2010, 15:30 | Václav Bešťák

stalo se 16. září 1817 19. stol.

Dvůr Králové – Ve věži kostela svatého Jana Křtitele ve Dvoře Králové nad Labem dnes došlo k převratnému objevu.

Třiadvacetiletý student pražské teologie Václav Hanka objevil vzácný rukopis o rozměrech 8 x 12 cm v kobce zmiňovaného kostela. Rukopis se skládá ze sedmi nažloutlých, místy zašpiněných pergamenových listů. Velmi krásné jsou pak iniciály na začátku každé kapitoly.

Tento královédvorský rukopis obsahuje 14 písní, z nichž šest je epických (Beneš Heřmanóv, Jaroslav, Oldřich, Čestmír a Vladislav, Ludiše a Lubor, Záboj), šest lyrických (Skřivánek, Jahody, Kytice, Róže, Žezhulice, Opuštěná) a další dvě lyrickoepické (Zbyhoň, Jelen).

Údajně se má jednat o zbytek velkého sborníku hrdinských zpěvů českého národa ze 13. století. Rukopis je plný síly a statečnosti. Historik Josef Dobrovský uznává, že se jedná o tu nejlepší věc, která byla v staročeském písemnictví nalezena.

Spousta vědců z objevu však není příliš nadšena. Řada z nich se nechala slyšet, že se jedná o podvrh. Věříme, že v současné době, době národního obrození, náš národ nevzkřísí nic tak dobře, jako dnes nalezený rukopis, který nám dodá odvahy a možná přepíše i naše dějiny.

[poll id=”13″]

Křištálová kouleVěštecká koule

Později bude nalezen Rukopis zelenohorský, taktéž studentem – Josefem Lindou. I zde se začne mluvit o možném podvodu, a jak později ukáže chemická, fyzická a historická analýza, skutečně jde o podvrh. V každém případě oba dva rukopisy dodají českému národu energii a sílu a budou uloženy v Národním muzeu.

Témata: národní obrození, papír, podvod, student

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • "Básničky jsou to pěkné ...

  Matěj Malecha, 16. 9. 2010 15:38

  Reagovat

  “Básničky jsou to pěkné … A taky to muselo těm pacholkům dát práci.” vyjádřil se k věci Jára Cimrman.

  • :-) přesně

   Lucka, 16. 9. 2010 15:58

   Reagovat

   :-) přesně tak

 • Budu považován za hnidopicha,

  Will, 22. 9. 2010 5:40

  Reagovat

  Budu považován za hnidopicha, když vám řeknu, že Dobrovský měl k historikovi daleko a byl jeden z mála, kteří rukopisy považovali tehdy za podvrh (naopak Palacký byl historik a přílišný optimista:)

Neděle 20. 9. 2020, včera měl(a) svátek Zita

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt