Ve Výzkumném ústavu přírodních léčiv v Praze byla namíchána Kofola, nový nealkoholický nápoj

Ve Výzkumném ústavu přírodních léčiv v Praze byla namíchána Kofola, nový nealkoholický nápoj zdroj: CT24.cz

27. 3. 2012, 14:07 | Michal Karas

stalo se 27. března 1960 60. léta

Praha – Dnes byla namíchaná první sklenice nového nealkoholického nápoje s názvem Kofola. Má konkurovat západním nápojům včele s Coca-Colou a Pepsi Colou.

Kořeny značky Kofola můžeme najít už v roce 1883, kdy v Opavě – Kylešovicích zakládá opavský lékárník Gustav Hell firmu vyrábějící kromě farmaceutických výrobků, cukrovinek i sodovou vodu a sladové extrakty. V 50. letech 20. století se společnost změní na národní podnik Galena Opava. Samotná značka vzniká na konci roku 1959.

Hlavní podíl na výrobě tohoto nápoje má tým pod vedením Zdeňka Blažka z Výzkumného ústavu přírodních léčiv v Praze. Na začátku letošního roku byl zakončen výzkum, namíchaly se směsi bylinných a ovocných extraktů s obsahem kofeinu, sirupu Kofo a osvěžující, sycené limonády s obsahem kofeinu – Kofoly.

„Půjde o první domácí nápoj kolového typu na našem trhu. Věřím, že si lidé nápoj zalíbí a stane se součástí každodenního života,“ řekl Neaktualitám Zdeněk Blažek.

[poll id=”59″]

Křištálová kouleVěštecká koule

Tento nápoj se stane během 70. let populární, protože nahradí málo dostupnou západní Colu a Pepsi. Po Sametové revoluci musí společnost bojovat s různými náhražkami, které se vlastně ani nemají vyrábět.

Poté nastane období úpadku a soudních sporů o ochrannou známku. Koncem 90. let se situace začne obracet, Kofola se dostane zpět do velkých obchodů a prodejen pod křídly společnosti Santa nápoje a s ní začne druhá zlatá éra této značky.

Slogan ‘Když ji miluješ, není co řešit’ zlidoví a i tím popularita tohoto nápoje bude stoupat.

V roce 2006 se Kofola stane nejprodávanější značkou kolového nápoje v Česku i na Slovensku.  K roku 2012 bude mít Kofola pět druhů – Original, Extra bylinková, Citrus, Bez cukru a Višňová.

Zdroj: CT24.cz, Kofola.cz

Témata: Coca-Cola, Kofola, nealkoholické nápoje

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • V anketě chybí jedna

  pepiq, 27. 3. 2012 17:50

  Reagovat

  V anketě chybí jedna podsatná odpověď ;-)
  A sice: Již tento lék užívám :D :D :D

  Nejenže je lepší než CocaCola, ale má i stejné účinky při povolování zarezlých šroubů :D :D

  • Není nad pořádný odrezovač

   Jan, 27. 3. 2013 20:33

   Reagovat

   Není nad pořádný odrezovač značky Kofola :3

Pondělí 25. 5. 2020, včera měl(a) svátek Jana

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt