Zemřel symbol normalizace, exprezident Gustáv Husák

Zemřel symbol normalizace, exprezident Gustáv Husák zdroj: Homoeconomicus.cz

18. 11. 2011, 15:56 | Jana Maxová

stalo se 18. listopadu 1991 90. léta

Bratislava – Dnes odpoledne zemřel ve věku nedožitých 79 let bývalý československý prezident a symbol normalizace Gustáv Husák. Po pádu komunismu žil v ústraní a bez politických funkcí a lidé na něho ve víru nových událostí pozapomněli.

Husák se narodil v tisícihlavé slovenské vesnici Dúbravka ještě jako Augustin. Až později si jméno změnil na modernější Gustáv. Už jako mladý své vrstevníky zarážel svou cílevědomostí, sebevědomím a touhou jít stále dál. Byl také prvním obyvatelem Dúbravky, který vystudoval vysokou školu.

Zvolil si právnickou fakultu a už tam se rád a často angažoval v různých studentských spolcích. Ještě jako student se stal členem komunistické strany a stejně jako řada jeho vrstevníků psal články do levicově orientovaného časopisu DAV. „Husák nebyl typ, který by chodil na demonstrace nebo organizoval stávky. Byl bytostný intelektuál, zdatný řečník a publicista. Jeho prostředím byly kavárny, a ne partajní schůze,“ vzpomíná na něho historik Zdeněk Doskočil.

Z vězení do čela strany

Husák získal první ostruhy během Slovenského národního povstání. Pokusil se zorganizovat puč, který sice nevyšel, ale Slováci ho posléze považovali za svého hrdinu. Po válce se stal pověřencem ministerstva vnitra a zahájil rozsáhlé čistky – tvrdě potlačoval politické oponenty i církev. Následně byl zvolen předsedou Sboru pověřenců.

V padesátých letech však došlo i na něho. Ve vykonstruovaném politickém procesu byl spolu s dalšími spolupracovníky obviněn z podrývání autority vedení strany a odsouzen na doživotí. Přitom kdyby v té době už nebyli po smrti Klement Gottwald i J. V. Stalin, nejspíš by ho neminul trest smrti. Věznici nakonec opustil v roce 1960 díky amnestii prezidenta Antonína Novotného. V roce 1963 ho pak speciálně k tomu určená komise očistila od všech obvinění a on byl stejně jako tisíce dalších nespravedlivě odsouzených rehabilitován. Tím se mu otevřela nová cesta k moci.

V srpnu 1968 jel spolu s dalšími hlavními představiteli strany a prezidentem Ludvíkem Svobodou do Moskvy, aby zjistili, co se bude dál v okupovaném Československu dít. Tam na Sověty zapůsobil natolik, že se rozhodli nahradit jím symbol pražského jara, Alexandra Dubčeka. A tak byl zanedlouho zvolen prvním tajemníkem slovenské komunistické strany. Brzy poté se stal generálním tajemníkem a v roce 1975 prezidentem ČSSR.

Ačkoliv se nejprve profiloval jako reformátor, postupně od toho upustil a pod jeho vládou v Československu nastala tvrdá normalizace se všemi již známými represemi. Na přelomu 70. a 80. let se začal zhoršovat jeho zdravotní stav a značně se mu zhoršil i zrak. V roce 1987 tak přišel o funkci generálního tajemníka, ačkoliv prezidentem byl i nadále.

Po Sametové revoluci si přál poklidný nástup nového režimu, a tak již 10. prosince jmenoval novou vládu Mariána Čalfy a abdikoval na prezidentskou funkci. Poté se stáhl do ústraní, kde i zemřel.

Zdroj: Wikipedie, Respekt, Hrad.cz, USTRCR.cz

Témata: Gustáv Husák, komunismus, prezident, úmrtí

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • Jediná zachrana do života,

    David, 1. 7. 2014 22:02

    Reagovat

    Jediná zachrana do života, je přizpůsobit se k tradičním hodnotám.
    A to s rozumem.

Čtvrtek 2. 7. 2020, včera měl(a) svátek Jaroslava

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt