Cesta na Měsíc přichází do kin, nabízí velké filmové dobrodružství

Cesta na Měsíc přichází do kin, nabízí velké filmové dobrodružství zdroj: Guardian.co.uk

1. 9. 2012, 21:02 | Martina Sotáková

stalo se 1. září 1902 ½ 20. stol.

Do kin přichází ve světové premiéře celovečerní film francouzského režiséra Georgese Mélièse Cesta na Měsíc (Le Voyage dans la Lune). Film je jak v černobílé, tak i v barevné verzi, kolorovaný ručně a trvá 14 minut.

Režisér se inspiroval románem Julesa Vernea Cesta do Měsíce z roku 1865.

Film pojednává o expedici skupiny vědců na Měsíc, kam jsou vystřeleni v raketě ve tvaru náboje obřím dělem. Přistanou přímo v pravém oku Měsíce, kde je zajmou místní obyvatelé Selenité, z poloviny lidé, z poloviny hmyz. Naštěstí vědci přijdou na to, že po doteku špičkou deštníku explodují a oni se tak mohou osvobodit a bezpečně se vrátit zpátky na Zem.

Cesta na Měsíc (Le Voyage dans la Lune)

Režie Georges Méliès
Scénář Georges Méliès, H. G. Wells
Kamera Michaud, Lucien Tainguy
Hrají Georges Méliès, Victor André, Henri Delannoy, Bleuette Bernon, Jeanne d’Alcy a další

Těšte se na film plný dokonalých triků, na úžasný příběh a skvělé herecké výkony v čele se samotným režisérem.

Křištálová kouleVěštecká koule

Cesta na Měsíc se stane prvním sci-fi snímkem a sklidí obrovský úspěch. Následně bude zkopírován a vytvořeno mnoho plagiátů. Na základě neustálého kopírování a vylepšování snímku, bez ohledu na autora, se  Méliès  rozhodne spálit všechny negativy snímku. Stane se tak roku 1913.

Zachová se jedna negativní kopie i její barevná verze, která bude léta považována za ztracenou. Najde se ve španělském archívu, bohužel ve velmi špatném stavu. Roku 2010 bude zahájena její kompletní restaurace a díky moderním technologiím bude celé dílo zachráněno.

V Čechách bude mít Cesta na Měsíc svou obnovenou premiéru 6. září 2012.

Méliès natočí více filmů se sci-fi tématikou – v roce 1904 film Cesta do nemožna opět na motivy výpravy do vesmíru nebo o dva roky později film Ďáblovy taškařice, ve kterém představuje nový kosmický dopravní prostředek – hvězdné spřežení tažené koňským robotem.

Georges Méliès bude považován za prvního filmového tvůrce kinematografie a vynálezce mnoha filmových triků, které se budou používat i ve 21. století. Ve svých filmech využívá nejen jevištní technologii jako padací dveře, neviditelná plátna, pomocí kterých herci létají a atrapy, ale právě triky jako dvojexpozice, stop-motion nebo překrývací triky.

Ve svých filmech pracuje s kulisami vytvořenými ve studiu, herci jsou oblečeni v kostýmech, můžeme vidět i kouřové efekty a mnoho divadelních technik převedených na filmové plátno.

Zavedl barvu, ručně koloroval jednotlivá okénka na filmovém pásu a také vypracuje teorii filmového herectví.

Za svou kariéru natočí zhruba 1200 filmů, z kterých se jich dochová necelých 100.

Zdroj: Kolektiv autorů, Kronika filmu, Fortuna Print, 1995, www.csfd.cz, www.kinobox.cz, www.kultura21.cz

Témata: film, plagiát, premiéra, sci-fi, trik

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 31. 5. 2020, včera měl(a) svátek Ferdinand

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt