Král popu Michael Jackson v Praze na Letné!

Král popu Michael Jackson v Praze na Letné! zdroj: JXS.cz

7. 9. 2012, 23:07 | Martina Sotáková

stalo se 7. září 1996 90. léta

Praha – V Praze na Letné dnes poprvé vystupuje král popu Michael Jackson. Zároveň zde tímto koncertem začíná své nové světové turné HIStory World Tour.

Když bylo uvedeno na náš trh album HIStory, byla umístěna na místě někdejšího Stalinova pomníku Jacksonova socha v nadživotní velikosti. Jackson slíbil, že tam, kde se socha objeví, přijede. A i když málokdo věřil, stalo se.

Připomeňme si nejprve, co se odehrálo před dnešním koncertem:

Jackson přiletěl do Prahy 3. září svým soukromým letadlem Boeing 707 na staré ruzyňské letiště. Mezitím se na Letné začalo stavět obrovské pódium. Veškerá technika dorazila z Los Angeles, kde se konaly přípravy na turné. Z letiště odjel Jackson do hotelu Inter-Continental, kde je ubytován v prezidentském apartmá v osmém patře. Následující dva dny se věnoval nákupům nebo trávil čas v hotelu kvůli špatnému počasí.

Včera zavítal na Pražský hrad, kde si prohlédl nejen katedrálu sv. Víta, ale setkal se také s prezidentem Václavem Havlem. Dále si stihl prohlédnout další pražské památky a navštívil traumatologické dětské centrum v Motole a dětský domov na Zbraslavi.

Na celé HIStory World Tour pracuje 160 lidí, v každém městě je navíc k dispozici 200 jevištních techniků a 200 bezpečnostních pracovníků. Postavení celého pódia zabere 3 dny, celkem je veškerá technika převážena ve 43 kamiónech a má celkovou váhu 1200 tun. Jackson cestuje také s vlastním televizním studiem. Kameramané zachycují veškerý pohyb na pódiu, aby mohl  být následně promítán na velkoplošných obrazovkách.

Všude po Praze je množství plakátů, lákajících na dnešní koncert. Dopravní podnik vydal brožurku o možnosti spojení na místo koncertu a oznamující změny týkající se dopravy, která je zde celý den odkloněna. Letná je obklopena zátarasy, stánky, sanitkami, policisty, hasiči a mobilními toaletami.

Někteří fanoušci tu trávili mnoho hodin před oficiálním otevřením, aby si zajistili co nejlepší místo přímo u pódia. Ve 14:00 začali pořadatelé vpouštět první z nich. Zátarasy ale náporem nevydržely a byly na obou stranách prolomeny nedočkavci. Davy proudily na Letnou až do večerních hodin.

Podle posledních zpráv bylo prodáno 125 000 lístků, předpokládáme ovšem, že je zde mnohem více návštevníků. Překupníci ještě těsně před zahájením prodávali lístky za přemrštěné ceny. Je sice deštivo, ale fanoušky to v žádném případě neodradilo.

Předskokan DJ Bobo zahájil koncert v 19.30, příliš svým vystoupením nenadchl, a tak strávil na pódiu zhruba 15 minut. Poté začalo odpočítávání 20 minut do příchodu hlavní hvězdy.

Nebyly sice dodrženy přesně, ale zhruba ve 20.30 se na velkoplošných obrazovkách objevil 3D film. Mohli jsme v něm spatřit raketu ujíždějící na horské dráze, místy v letu, mapující cestou nejen uměleckou tvorbu Michaela Jacksona ale i nejdůležitější okamžiky historie.

Poté se ona raketa objevila na pódiu. Za obrovského skandování fanoušků z ní vystoupil Jackson ve zlaté kombinéze a zahájil koncert skladbou Scream. Dav se hýbe směrem k pódiu v obrovských vlnách, fanoušci šílí, mačkají se, omdlévají a i přes zákaz zběsile fotografují.

Dále zazněly Jacksonovy největší hity, prokládané videoklipy, v tomto pořadí:

 1. They Don’t Care About Us
 2. In the Closet
 3. Wanna Be Startin’ Something’
 4. Stranger In Moscow
 5. Smooth Criminal
 6. Video ‘The Wind’
 7. You Are Not Alone
 8. The Way You Make Me Feel
 9. I Want You Back
 10. The Love You Save
 11. I’ll Be There
 12. Off The Wall
 13. Video  ‘Remember The Time
 14. Billie Jean
 15. Thriller
 16. Beat It
 17. Come Togheter
 18. D.S.
 19. Video  ‘Black Or White Part 1’
 20. Dangerous
 21. Video  ‘Black Or White Part 2’
 22. Black Or White
 23. Earth Song
 24. Heal The World
 25. History

Celé vystoupení bylo doprovázeno množstvím světelných efektů, projekcemi a pyrotechnikou. Nechyběla samozřejmě kapela, doprovodní tanečníci a vokalisté. Michael měl v zásobě několik převleků a pokochat jsme se mohli nejen jeho pěveckým a tanečním uměním, ale i pověstnou Moonwalk.

Koncert spěje do finále, nebe ozářil velký ohňostroj a zejména fanynky se v této strhující atmosféře neubránily slzám.

Křištálová kouleVěštecká koule

Pražský koncert nakonec navštíví zhruba 130 000 diváků. Jackson odjede ihned po koncertu do hotelu a 8. září vyrazí směr Budapešť, kde ho čeká další vystoupení.

Za celé History World Tour se prodá 4 145 000 lístků. Začalo dnes v Praze 7. 9. 1996 a skončí 15. října 1997 v Durbanu v Jižní Africe. Celkem bude uspořádáno 82 koncertů, v 52 městech, ve 35 zemích a na 5 kontinentech.
V roce 1997 vyjde remix alba HIStoryBlood on the dancefloor a stane se nejprodávanějším remixovým albem.

O dva roky později pořádá koncerty Michael Jackson and friends v Seolu a v Mnichově. Vystoupí zde více jak 40 umělců a výtěžek čítající 3,3 miliónů dolarů poputuje UNESCU.

V roce 2001 vyjde album Invincible, které se okamžitě dostane na 1. příčku americké hitparády. Jackson tím zboří svůj rekord a stane se jediným interpretem, který se po 40 let udrží se svým albem na prvním místě hitparády.

Roku 2002 je označen za “Umělce tisíciletí”, je přijat do Síně slávy jako skladatel a dostává cenu za charitativní působení “Magical Life Award”, volenou dětmi celého světa. O rok později převezme cenu za svou humanitní činnost “Radio music awards”.

V roce 2006 si na World Music Awards přebere “Diamond award” za celoživotní dílo a oznamuje, že v roce 2007 vydá novou desku.

O tři roky později oznámí sérii 10 koncertů v O2 aréně v Londýně v rámci svého nového turné This Is It. Během pouhých pěti hodin se nečekaně prodá celkem 50 koncertů a ustanoví se tím nový světový rekord v počtu nejrychleji vyprodaných lístků.

Michael Jackson nečekaně umírá 25.6. 2009 na selhání srdce.

Zdroj: Martina Sotáková, www.novinky.cz, michael-jacksons-heal-the-world.blog.cz, www.michael-jackson-trader.com, www.allmichaeljackson.com, www.articles.chicagotribune.com, en.wikipedia.org

Témata: koncert, Letná, Michael Jackson, Praha, show, tour

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 26. 9. 2020, včera měl(a) svátek Zlata

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt