Čelisti: Nový film nadějného Spielberga má ostré zuby

Čelisti: Nový film nadějného Spielberga má ostré zuby zdroj: Universal Pictures

21. 6. 2010, 7:42 | Jana Kubínová

stalo se 21. června 1975 70. léta

Hollywood – Včera večer měl v USA premiéru dlouho očekávaný snímek režiséra Stevena Spielberga Čelisti, jehož hlavním hrdinou je obrovský žralok terorizující poklidné přímořské město. Snímek, kterému předcházela masivní reklamní kampaň, se v den premiéry zcela netradičně promítal téměř v pěti stech kinech po celých Spojených státech a první reakce diváků byly nadšené.

Film se odehrává v oblíbené turistické oblasti, která se stane terčem útoků velkého bílého žraloka. Vzhledem k několika úmrtím je místní šerif nucen zavřít pláž, město tak přijde o množství turistů a obyvatelé požadují odstranění žraloka. Do boje proti podmořskému predátorovi se tak vydává samotný šerif za pomoci mořského biologa a profesionálního lovce žraloků. Děsivý thriller je adaptací stejnojmenného bestselleru Petera Benchleyho, který se ve své knize inspiroval skutečnými případy útoků žraloků. Trojici mužů zápasícími s krvelačným žralokem ztvárnili Roy Schneider, Robert Shaw a Richard Dreyfuss. Diváci, kteří film dnes viděli, vychvalovali zejména napětí a originální ztvárnění snímku, uchváceni byli pak zejména nadmíru realistickým žralokem a někteří zmiňovali i výbornou filmovou hudbu.

Devětadvacetiletý Steven Spielberg má na kontě několik seriálů a televizních filmů, ale teprve loni natočil snímek pro plátna kin. Jednalo se o Sugarlandský expres s Goldie Hawn v hlavní roli, který získal na filmovém festivalu v Cannes Zlatou palmu za nejlepší scénář. Investice do mladého režiséra se ale producentům z Universal Pictures zřejmě vyplatila a zdá se, že Čelisti budou mít divácký úspěch. O nadějném režisérovi tak možná ještě uslyšíme.

Křištálová kouleVěštecká koule

Čelisti se stali jedním z nejlepších a nejvýdělečnějších filmů všech dob, který ze Stevena Spielberga učinil multimilionáře a katapultoval ho mezi režisérskou elitu. Snímek vydělal více jak 470 milionů dolarů, ale získal „pouze“ 3 Oscary za nejlepší hudbu, zvuk a střih, jelikož se ten rok musel utkat s příliš silným konkurentem, kterým byl Přelet nad kukaččím hnízdem režiséra Miloše Formana. Do té doby netradiční byla i propagace filmu, kdy diváky na snímek poprvé lákala rozsáhlá televizní reklama a premiéra proběhla v tolika kinech. Před Čelistmi se premiéry ve Spojených státech odehrávaly jen na pár místech. Film je dnes označován přívlastky jako kultovní nebo legendární a Spielberg díky němu získal režisérskou svobodu, která mu umožnila natočit další kultovní a legendární filmy.

Témata: film, Steven Spielberg

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 18. 9. 2021, včera měl(a) svátek Naděžda

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt