stalo se 3. října 1938 ½ 20. stol.
Cheb – Sudetští Němci z Chebu dostali dnes možnost setkat se přímo se svým vůdcem Adolfem Hitlerem, kterého na tamním náměstí přivítali s fanatickou obřadností. Hned v úvodu projevu Hitler sliboval, že „tato země nebude již nikdy od říše odtržena”, ochráněná „německým štítem a mečem”. Hitler nicméně chebským Němcům naznačil, že ochrana bude sudetské Němce něco stát, možná i lidské oběti.
„Dnes vás mohu poprvé pozdravit, moji Chebané! A mým prostřednictvím vás zdraví celý německý národ… Je naší pýchou, že každá německá župa je účastna nejen německé radosti, ale i našich povinností a je-li toho třeba, i našich obětí,” pronesl Hitler a dodal, že Německo už za Sudety „tasilo meč” a nyní je řada na sudetských Němcích, pokud by se říše dostala do ohrožení.
Vítání Adolfa Hitlera v Chebu
Hitlerova dnešní cesta započala v bavorském Hofu, kam přijel vlakem v 9:40. Tam se setkal s předsedou Sudetoněmecké strany Konradem Henleinem a chvíli spolu pohovořili za zavřenými dveřmi. Spolu s dalšími funkcionáři jako Himmlerem, Ribbentropem, generálem von Reichenauem a celou řadou dalších generálů jak SS, tak Wehrmachtu, se vydali osobními automobily za doprovodu Wehrmachtu na pompézní cestu po Sudetech.
Čtěte dále:
Postupně projeli za radostného vítání sudetských Němců Aš a Františkovy Lázně, kde se také krátce zdrželi. Před samotným Chebem se celá výprava zastavila a polní kuchyně Wehrmachtu připravila oběd. Potom se kolona vydala konečně do Chebu. Naši zpravodajové zaznamenali, že Hitler vjel do města za nezbytného jásotu davů a vyzvánění kostelních zvonů přesně ve 13:15. Zítra čeká říšského vůdce další cesta po Sudetech.
zdroj: Tyden.cz, Wikipedia.org, Fronta.cz











![Prvni-letadlo[1]](http://www.neaktuality.cz/wp-content/uploads/Prvni-letadlo1-75x75.jpg)






