První kosmická stanice Saljut 1 vypuštěna do vesmíru!

První kosmická stanice Saljut 1 vypuštěna do vesmíru!

19. 4. 2010, 12:57 | Jakub Hájek

stalo se 19. dubna 1971 70. léta

Kazalinsk – Dnes v jednu hodinu čtyřicet minut světového času byla vypuštěna kosmická stanice Saljut ze sovětského kosmodromu Bajkonur. Byla vynesena raketou Proton-K do výšky 200 km na oběžnou dráhu. Stanice obsahuje observatoř ORION umožňující fotografování objektů v krátkovlnném spektru, unikátní gama teleskop ANNA pro měření elektromagnetického vlnění a malou zahrádku (OAZA) pro studium růstu rostlin. Tato kosmická stanice je důležitou součástí kosmického programu Sovětského svazu.

Nezapomnělo se ale ani na pohodlý budoucí posádky. Již za čtyři dny totiž bude vynesena na kosmickou stanici posádka ve složení Vladimír Šatalov, Alexej Jelisejev a Nikolaj Rukavišnikov. Soudruzi ze Sovětského svazu budou mít k dispozici běžící pás a další cvičební pomůcky. Nesmíme také zapomenou zmínit speciální toaletu ve zvláště větrané části stanice. Přejeme posádce mnoho zdaru.

zdroj: Wikipedia.org

Jak článek hodnotíte? špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 22. 5. 2012, včera měl(a) svátek Monika

RSS Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt