V Londýně byl nainstalován „první“ bankomat

V Londýně byl nainstalován „první“ bankomat zdroj: Peter Ruck/BIPs/GettyImages.com

27. 6. 2010, 15:16 | Pavel Janků

stalo se 27. června 1967 60. léta

Londýn – Na The Town Street č. 20  byl dnes  instalován záhadný přístroj, který údajně podle svého vynálezce Johna Shepherda-Barrona dokáže nahradit banku. Přístroj nazval bankomat a měl by umět vydávat peníze stejně jako třeba klasický automat dokáže vydávat čokoládové tyčinky. Jediné, co potřebujete je speciální děrný štítek a čtyřmístné číslo zvané PIN. Ty by Londýňanům měla poskytnout jejich banka.

Nutno však podotknout, že s podobným přístrojem přišel již americký vynálezce Luther George Simjian v roce 1939, takže tento londýnský automat není tak úplně první. Newyorský bankomat před třiceti lety ale prý využívalo jen „několik prostitutek a gamblerů, kteří nechtěli jednat tváří v tvář s úředníky u přepážky,“ jak sám Simjian prohlásil. A tak ho po šesti měsících newyorská City Bank odstranila a bankovní automat musel na své vzkříšení čekat dalších třicet let. Je ale otázkou: neskončí i tento Londýnský bankomat fiaskem? Uvidíme.

zdroj: Respekt.cz

Jak článek hodnotíte? špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 22. 5. 2012, včera měl(a) svátek Monika

RSS Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt