Alarmující zjištění Kongresu: Třináct procent mladých Američanů neumí číst a psát

Alarmující zjištění Kongresu: Třináct procent mladých Američanů neumí číst a psát zdroj: SXC.hu

28. 4. 2012, 7:58 | Jakub Hájek

stalo se 28. dubna 1989 80. léta

Washington D.C. – Třináct procent sedmnáctiletých Američanů neumí číst, psát a počítat. To je jeden z hlavních poznatků zprávy společného ekonomického výboru amerického Kongresu, která byla zveřejněna.

Jak zpráva uvádí, mnnoho z těchto negramotných mladých lidí pochází z „rozšiřující se podtřídy“ bezdomovců a velmi chudých lidí, kteří žijí mimo hlavní proud americké společnosti.

Kongresová zpráva také konstatuje, že mnoho studentů nemůže pokračovat ve studiu na vysokých školách, protože příjmy jejich rodin nestačí růstu nákladů na univerzitní studia.

„Spojené státy vydávají na jednoho studenta více než ostatní průmyslové (kapitalistické) státy, ale stále zůstávají pozadu v podpoře gramotnosti, kvalifikovanosti v práci a vzdělávacích úspěchů na všech úrovních,“ uvádí citovaná zpráva. První, která byla po devíti letech vypracována společně republikány i demokraty.

Nejhůře jsou postiženi mladí lidé černé pleti, z nichž 40 % nedokončí střední školu, a lidé latinskoamerického původu, z nichž ze školy odchází předčasně každý druhý student.
Totéž se projevuje i v přihláškách na vysoké školy. Jestliže se v roce 1976 dostalo na vysoké školy 33,5 % absolventů středních škol černé pleti, dnes je to už jen 28,5 %.

Za jeden z hlavních důvodů této skutečnosti označuje kongresová zpráva rozpor mezi růstem rodinných příjmů, které se v posledních devíti letech zvýšily v průměru o 6,4 %, a růstem nákladů na vysokoškolské studium. Ty se ve státních školách zvýšily ve stejném období o 32 % a v soukromých školách dokonce o 51 %. Přitom současně poklesl počet vládních stipendií pro studenty z nemajetných rodin.

„Zvýšené veřejné výdaje na školství by měly být považovány za nezbytnou a životně důležitou investicí,“ vyzývá Bushovu vládu společný ekonomický kongresový výbor.

Zdroj: Rudé Právo – Archiv.ucl.cas.cz

Témata: chudoba, vysoká škola, vzdělání

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 25. 2. 2021, včera měl(a) svátek Matěj

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt