Julius Fučík byl za protinacistický odboj popraven

Julius Fučík byl za protinacistický odboj popraven zdroj: Wikipedia.org

8. 9. 2011, 15:03 | Jiřina Nováková

stalo se 8. září 1943 ½ 20. stol.

Berlín – Julius Fučík, český komunistický novinář, literární kritik a překladatel byl za aktivní činnost protinacistického odboje nacisty popraven. Trest byl vykonán ve věznici Plötzensee oběšením.

V letech 1941–42 byl Fučík členem druhého ilegálního ústředního výboru KSČ. V dubnu 1942 byl zatčen a za rok  odsouzen k trestu smrti, který byl právě vykonán.

Jaký byl život Juliusa Fučíka?

Pocházel z dělnické rodiny na pražském Smíchově, která se přestěhovala z Prahy do Plzně,  kde Fučíkův otec přijal v tamním Městském divadle angažmá. V plzeňském divadle malý Julius sehrál desítky úspěšných dětských rolí. Po maturitě začal externě studovat na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy a po krátkém čase vstoupil do KSČ. Později se stal  členem Devětsilu a spoluzakladatelem Levé fronty.  Působil také jako šéfredaktor Tvorby a pracoval v Rudém právu.

Stal se dopisovatelem v Moskvě. Fučík patřil ke skupině, která odmítala jakoukoliv kritiku SSSR  a soubor jeho reportáží ze Sovětského svazu – Země, kde zítra již znamená včera je ukázkou tendenčního referování a stalinského teroru, které si vyžádalo milióny obětí.

Svůj první desetidenní politický trest za provolávání komunistických hesel si Fučík odpykal na Pankráci, odkud byl propuštěn dříve, než stačil poslat do Tvorby svůj první moták, napsaný na vnitřní stranu cigaretové krabičky. Pro další trestní stíhání dokonce odchází do ilegality.

Roku 1938 si po mnohaleté známosti vzal za ženu Augustu Kodeřicovou, později známou jako Gusta Fučíková.

Křištálová kouleVěštecká koule

Gusta Fučíková po válce angažovaně propaguje Fučíkovo dílo. Přisuzují se jí účelové škrty v Reportáži psané na oprátce.  Je to autobiografická próza vzniklá ve vězení na Pankráci,  vynášená pomocí motáků.  Gusta údajně už roku 1964 navrhne, aby vyšla Reportáž v plném znění, ale k tomu dojde až o 30 let později.

Osudy tělesných ostatků  J. Fučíka zůstanou  neznámé, což po válce podnítí spekulace o Fučíkově konci.

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 28. 5. 2020, včera měl(a) svátek Valdemar

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt