Nacisté bombardují anglické město Coventry, padla i tamní katedrála

Nacisté bombardují anglické město Coventry, padla i tamní katedrála zdroj: Wikipedia.org

14. 11. 2011, 15:02 | Jiřina Nováková

stalo se 14. listopadu 1940 ½ 20. stol.

Coventry – Válka si nevybírá a ničí všechno. Životy lidí, významné historické objekty, všude zanechává lidské utrpení a spoušť.

Následkem náletu a bombardování dnes vzala za své Coventryská katedrála, známá také jako Katedrála Svatého Michaela.
Je sídlem biskupa z Coventry a diecéze Coventry, a nachází se v anglickém městě Coventry.

Kostel Svatého Michaela byl z větší části postaven a dokončen počátkem 15. století. Byl největším farním kostelem v Anglii, když roku 1918 získal status katedrály po vytvoření diecéze Coventry.

První katedrálou bylo převorství a katedrála Svaté Marie, která měla status katedrály v letech 1095, kdy biskup Robert de Limesy nechal přesunout sídlo biskupství z Lichfieldu do Coventry.

Původně to byl malý benediktýnský klášter, který se po roce 1095 začal rychle měnit a ve 13. století se jednalo o velkou katedrálu s mnoha okolními budovami.

Křištálová kouleVěštecká koule

Základní kámen nové katedrály bude položen 23. března 1956.  Novou budovu, která bude postavena hned vedle trosek původní, navrhne Basil Spence.

Tento architekt bude trvalt na tom, aby pozůstatky staré katedrály byly ponechány v původním stavu jako připomínka válečných útrap a nová katedrála, jako třetí, bude stát podél těchto ruin.

Nově postavená katedrála bude vysvěcena bude až za 6 let. V jejím interiéru bude k nalezení například velká tapisérie Ježíše Krista a abstraktní mozaikové okno Johna Pipera sestavené z 192 panelů.

Další zajímavostí upoutá západní okno známé také jako Obraz se svatými a anděly, které bude vytvořeno přímo do skla v expresionistickém slohu Johnem Huttonem.

Zdroj: Wikipedia.org

Témata: bombardování, druhá světová válka

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 18. 10. 2018, včera měl(a) svátek Hedvika

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt