Světová zdravotnická organizace obrátila, homosexualita není nemoc

Světová zdravotnická organizace obrátila, homosexualita není nemoc zdroj: Wikipedia.org

17. 5. 2011, 8:14 | jaroslavpoks

stalo se 17. května 1992 90. léta

Ženeva – Homosexualita (zalíbení ve stejném pohlaví) byla dlouhou dobu považována za velmi nedůstojnou psychickou poruchu jak mezi odborníky, tak mezi veřejností.

Vzhledem k odmítavému postoji společnosti proto nebylo nikdy možné vyzískat informace o počtu, sociální skupině, popř. partnerských vztazích homosexuálních lidí. Těm se však nyní naskytla naděje v lepší zítřky – homosexuálové už nejsou nadále považováni za nemocné.

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyškrtla homosexualitu v nedávné desáté revizi z Mezinárodní klasifikace nemocí (MKN), oficálního výčtu lidských chorob. Patrně tak následovala Americkou psychiatrickou organizaci, jež nyní pouze druh sexuální orientace vyjmula v roce 1973 z diagnostického a statistického manuálu (DSM-II).

Homosexualita bývala vším, jen ne normální

Muži a ženy, již chovají city k zástupcům téhož pohlaví, byli zaškaltukováni za pomoc potřebné již na konci 19. století, konkrétně když německý odborník na lidské chování Emil Kraepelin označil homosexualitu za „stav psychické oslabenosti“.

Americká psychiatrická organizace, jež pak vzápětí na základě výzkumů jako první uznala chybu, označila nejdříve homosexaulitu za sociopatickou poruchu (1952) a pak za sexuální deviaci (1968).

Tento nepřímý vědecký nátlak pravděpodobně zapříčinil spoustu sebevražd lidí, kteří se nedokázali smířit se svou domnělou vadou. Aktivisté za zrovnoprávnění homosexuálů proto považují čin WHO za začátek revoluce ve společnosti.

Lidé hlásají: Nechceme je!

Přestože většina odborníků přijala výmaz homosexuality z MKN velmi pozitivně, reakce obyčejných lidi – na kterých záleží asi nejvíce – byly diamtriálně odlišné. Především lidé staršího věku se podle svých slov s tím nechtějí, ba ani nemou ztotožnit.

„Bojím se, že postupné uvolňování hranic lidské sexuality povede časem k toleranci zoofilie, nedej Bože pedofilie a dalších ohavností,“ svěřil se jeden ze skupinky protestantů držící transparenty s nápisem „My vás nechceme“, kteří na Václavském náměstí uspořádali komorní protest.

Světová zdravotnická organizace v souvislosti s vydaním prohlášením o změně vyzvala k toleranci homosexuálů a vybídla ke vřelému přístupu vůči nim.

Zdroj: Cpzp.cz, Wikipedia.org

Témata: sex

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 17. 1. 2019, včera měl(a) svátek Ctirad

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt