Umělecký zločin století – Philippe Petit na laně mezi mrakodrapy

Umělecký zločin století – Philippe Petit na laně mezi mrakodrapy zdroj: Wineandbowties.com

7. 8. 2012, 20:12 | Martina Sotáková

stalo se 7. srpna 1974 70. léta

New York – Dnes v 7:15 vstoupil francouzský provazochodec Philippe Petit na ocelové lano natažené mezi mrakodrapy World Trade Center s balanční tyčí vážící 25 kg. Osmkrát se přešel sem a tam na vzdálenost 61 metrů. Seděl, ležel nebo si povídal s racky. Na laně strávil celých 45 minut.

Možná by tam zůstal i déle, ale začíná pršet a chůze po laně by byla opravdu nebezpečná. Pod mrakodrapy se rozprostírají davy zvědavců, ovšem za asistence policie. Tento umělecký počin je totiž nelegální, ale Petitovi to zjevně nevadí a dělá si z policistů legraci. Ti ho upozorňují, že pokud nesleze dolů, pošlou na něj vrtulník. Petit slézá z lana, policisté, kteří byli připraveni na jedné z věží, mu nasazují pouta. Umělecký zločin století je dokonán.

Phillipe Petit se narodil 13. srpna 1949 ve Francii. V patnácti letech utekl z domova a musel se začít starat o svou obživu. Stal se pouličním umělcem, věnoval se pantomimě, jezdil na koni, šermoval, cizí mu nebyly ani býčí zápasy a provazochodectví, což předurčilo jeho uměleckou dráhu.

Nezůstal pouze u chůze, na laně dělal salta, jezdil na jednokolce i na kole nebo se naučil sedět na židli. To mu ale nestačilo a chtěl dokázat víc. Směřoval k nebesům. Chůze na laně v extrémních výškách ho nesmírně přitahovala a zároveň i nelegálnost jeho jednání. Byl mnohokrát zatčen právě kvůli ilegálnímu provazochodectví a pouličním představením.

Na počátku 70. let působil ve Square Park v New Yorku. V roce 1971 se prošel na laně mezi věžemi katedrály Notre Dame v Paříži. O dva roky později mezi pylony mostu Harbour Bridge v Sydney.

Když se v 18 letech dozvěděl, že se v New Yorku staví Dvojčata, bylo rozhodnuto. Čekalo ho 6 let plánování a 8 měsíců příprav. Vzhledem k tomu, že něco takového by mu nikdo nepovolil, musel podstoupit několik nebezpečných akcí, aby vůbec mohl plán uskutečnit. S přípravami mu pomáhal jeho přítel žonglér Francis Brunn.

Mrakodrapy, vysoké 417 metrů, fotil z helikoptéry. Důležité bylo zjistit, jak a kam připevnit lano vážící 200 kg, prostřednictvím luku, šípů a pomocných lan.

Nechal si ušít stejný pracovní oděv jako měli dělníci, pracující na stálé ještě nedokončených Dvojčatech, pořídil si nářadí a sledoval jejich pracovní dobu, aby stanovil, kdy nastane příhodná chvíle dostat se na střechu. V přestrojení za byznysmena nebo francouzského novináře a s falešnými doklady zjišťoval přímo v budově bezpečnostní opatření. Přípravy včera vyvrcholily.

Křištálová kouleVěštecká koule

V následujících dnech se objeví na titulních stranách tisku. Častěji než informace o rezignaci Richarda Nixona.

Wolrld trade center, do té doby kritizované a kontrovorzní stavbě, tímto svým kouskem zajistí věhlas.

Dostane se mu mnoha nabídek na filmy a reklamy, ale nakonec všechny odmítá.

Roku 2008 bude natočen dokument o Uměleckém zločinu století s názvem “Muž na laně”. Celých 34 let hledá správnou skupinu filmařů na natočení tohoto díla, které sestává i z autentických záběrů. Film získá Oskara v kategorii dokument a cenu publika na festivalu v Sundance.

Po 11. září 2001 se bezpečnostní opatření mnohonásobně zvýší, a tak Petit už nemá mnoho možností ke svým kouskům. Jak sám říká: “Dnes by mě rovnou zastřelili.”

Zdroj: www.en.wikipedia.org, www.xman.idnes.cz, www.csfd.cz

Témata: lano, New York, provazochodectví, World Trade Center

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • Naučil se sedět na

  VoK, 7. 8. 2013 16:54

  Reagovat

  Naučil se sedět na židli? No to je úžasná věc!

  • boze...ty curaku,asi sedet

   peter, 24. 9. 2016 16:07

   Reagovat

   boze…ty curaku,asi sedet na zidli na tom lane!!!

Středa 2. 12. 2020, včera měl(a) svátek Iva

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt