Ve Spojených státech amerických již není vítána otrocká práce

Ve Spojených státech amerických již není vítána otrocká práce zdroj: Wikipedia.org

18. 12. 2011, 11:55 | Michal Ozogán

stalo se 18. prosince 1865 19. stol.

Washington, D.C. – Dnes byl americkým kongresem schválen historicky třináctý dodatek ústavy. V plném znění:

Oddíl 1. Ve Spojených státech a na veškerém území, podléhajícím jejich jurisdikci, je zakázáno otroctví i nevolnictví, pokud nejde o výkon trestu za spáchaný a řádně dokázaný zločin.

Oddíl 2. Kongres podpoří ustanovení tohoto článku příslušným zákonodárstvím. (18. prosince 1865)

Nastává tak nová éra svobody pro černošské obyvatelstvo.

První otrokářská loď připlula k břehům Ameriky už v roce1619 amnohé další jí následovaly. Vznikla tak opravdu dlouhá tradice a jižanské státy se jí samozřejmě nechtěly vzdát snadno. Již od roku 1808 sice platí zákaz dovozu a desátý dodatek jednotlivým státům umožňuje otroctví kontrolovat, ale státům severu to nestačilo. Chtěly ho zrušit úplně. Právě kvůli tomuto sporu vypukla čtyři roky dlouhá občanská válka.

O zrušení otroctví se nejvíce zasadil prezident Abraham Lincoln, který je věrným členem Republikánské strany. Černochům dal svými činy nejenom svobodu, ale i některá volební a občanská práva.

Samotný Lincoln se uvedení dodatku v platnost bohužel nedočkal. Před půlrokem byl zákeřně zavražděn fanatickým přívržencem jihu Johnem Wilkesem Boothem. Jeho odkaz v podobě třináctého dodatku nicméně přežije navěky.

Zdroj: Wikipedia.org, Klmpera.tripod.com

Témata: černoši, otroci, USA, zákon

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 28. 5. 2020, včera měl(a) svátek Valdemar

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt