32. den velké války: Rusové obráceni na útěk u Tannenbergu, Britové rozdrtili německou flotilu u Helgolandu

32. den velké války: Rusové obráceni na útěk u Tannenbergu, Britové rozdrtili německou flotilu u Helgolandu zdroj: Wikipedia.org

30. 8. 2012, 16:21 | Tadeáš Sedláček

stalo se 30. srpna 1914 ½ 20. stol.

Tannenberg – Po několika dnech odmlky dorazily opět čerstvé zprávy z bojišť.

Našim statečným armádám, stejně jako dalším aliančním vojskům Ústředních mocností se daří na všech frontách. Na západní frontě postupují německá vojska po obsazení většiny Belgie k Paříži a zdá se, že nepřítel nedisponuje žádnými silami, které by mohly Němce zastavit.

Na východní frontě vypadala situace pro Němce o poznání hůře. Ruské impérium mobilisovalo nečekaně rychle a vtrhlo do Východního Pruska. Němci ustupovali až do okamžiku, kdy proběhly personální změny ve vedení východních armád. Novým velitelem se stal Hindenburg, sekundovat mu měl Ludendorff z posice náčelníka jeho štábu.

Tato dvojice zahájila před týdnem rozsáhlou ofensívu proti čtyřikrát početnějšímu nepříteli. Ten však neměl na rozdíl od Němců podporu těžkého dělostřelectva, a tak byl nucen po týdnu těžkých bojů stáhnout svá vojska. Němcům padlo do rukou na sto tisíc zajatců při vlastních ztrátách ve výši pouhých pěti tisíc mrtvých.

Rusové se nyní stahují do oblasti bažin v okolí Mazurských jezer, kde budou mít jejich vojska velice obtížné postavení.

Také na největším bojišti světa, na více než 500 km dlouhé frontě v Haliči, se daří našim vojskům. Rakouští vojáci se již několik dní úporně brání vytrvalé ofensívě ruských armád, které se snaží o prolomení linie a vpád do uherské kotliny.

Neúspěchu čelem se však muselo postavit německé Císařské loďstvo v zátoce u Helgolandu. To zde kladlo celkem tři minová pásma s cílem zabránění námořní blokády Německé říše britským loďstvem. Britové však podnikli nenadálý výpad, jemuž za oběť padly tři lehké křižníky a jedna minonoska, celkem 712 námořníků.

Křištálová kouleVěštecká koule

Němci budou hnát Rusy vpřed téměř po celou dobu války. Rakušané se však dostanou do problémů již na podzim roku 1914, neboť Rusové prolomí linii a obsadí téměř celou Halič, ze které je budou Rakušané celkem pracně vyhánět. Do konce války také proběhne pár námořních potyček mezi Němci a Brity, většinou ale bez jasného vítěze.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Témata: první světová válka, Rakousko-Uhersko, válka

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 5. 4. 2020, včera měl(a) svátek Ivana

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt