Adolf Hitler navštívil obsazený Cheb

Adolf Hitler navštívil obsazený Cheb zdroj: Fronta.cz

3. 10. 2010, 13:55 | Jakub Hájek

stalo se 3. října 1938 ½ 20. stol.

Cheb – Sudetští Němci z Chebu dostali dnes možnost setkat se přímo se svým vůdcem Adolfem Hitlerem, kterého na tamním náměstí přivítali s fanatickou obřadností. Hned v úvodu projevu Hitler sliboval, že „tato země nebude již nikdy od říše odtržena”, ochráněná „německým štítem a mečem”. Hitler nicméně chebským Němcům naznačil, že ochrana bude sudetské Němce něco stát, možná i lidské oběti.

„Dnes vás mohu poprvé pozdravit, moji Chebané! A mým prostřednictvím vás zdraví celý německý národ… Je naší pýchou, že každá německá župa je účastna nejen německé radosti, ale i našich povinností a je-li toho třeba, i našich obětí,” pronesl Hitler a dodal, že Německo už za Sudety „tasilo meč” a nyní je řada na sudetských Němcích, pokud by se říše dostala do ohrožení.

Vítání Adolfa Hitlera v Chebu

Hitlerova dnešní cesta započala v bavorském Hofu, kam přijel vlakem v 9:40. Tam se setkal s předsedou Sudetoněmecké strany Konradem Henleinem a chvíli spolu pohovořili za zavřenými dveřmi. Spolu s dalšími funkcionáři jako Himmlerem, Ribbentropem, generálem von Reichenauem a celou řadou dalších generálů jak SS, tak Wehrmachtu, se vydali osobními automobily za doprovodu Wehrmachtu na pompézní cestu po Sudetech.

Postupně projeli za radostného vítání sudetských Němců Aš a Františkovy Lázně, kde se také krátce zdrželi. Před samotným Chebem se celá výprava zastavila a polní kuchyně Wehrmachtu připravila oběd. Potom se kolona vydala konečně do Chebu. Naši zpravodajové zaznamenali, že Hitler vjel do města za nezbytného jásotu davů a vyzvánění kostelních zvonů přesně ve 13:15. Zítra čeká říšského vůdce další cesta po Sudetech.

Zdroj: Tyden.cz, Wikipedia.org, Fronta.cz

Témata: Adolf Hitler, Mnichov 1938, Sudety

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • Byl jsem se před

  VladimirGroch, 3. 10. 2010 14:33

  Reagovat

  Byl jsem se před chvílí na náměstí podívat a nikde nikdo. Asi jsem přišel pozdě…

  • a potom byli po

   nada, 4. 10. 2010 18:47

   Reagovat

   a potom byli po válce všichni neviňátka a nic nevěděli…

 • Ale no tak. Františkovy

  Lukáš Kraft, 5. 10. 2010 0:08

  Reagovat

  Ale no tak. Františkovy Lázně se píší s velkým L!
  Jinak výborná práce, k tématu článku lze nalézt i videa na YouTube, kde Hitlera vítá nadšeně celý Cheb.
  Tento web se mi velmi líbí, jen tak dál!

  • Díky za pochvalu a

   Jakub Hájek, 5. 10. 2010 10:46

   Reagovat

   Díky za pochvalu a upozornění, opravil jsem. :-)

Úterý 27. 10. 2020, včera měl(a) svátek Erik

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt