Agent Minařík besedoval se studenty, ti ho odměnili bouřlivým potleskem

Agent Minařík besedoval se studenty, ti ho odměnili bouřlivým potleskem zdroj: Ceskatelevize.cz

12. 5. 2013, 22:36 | Jakub Hájek

stalo se 12. května 1976 70. léta

Praha – Dlouho před druhou hodinou již bylo Collegium Maximum právnické fakulty Univerzity Karlovy zaplněno do posledního místečka. Atmosféra prozrazovala že se zde očekává vystoupení významného lektora.

Ten, kdo se postavil za katedru, byl ve svém oboru lektorem skutečně zasvěceným. Na pozvání fakultního výboru Socialistického svazu mládeže přišel na besedu s budoucími právníky kapitán československé rozvědky Pavel Minařík, který pracoval od roku 1969 jako redaktor Rádia Svobodná Evropa v Mnichově.

Z jeho vystoupení bylo cítit, že nemluví pouze o sobě. Tak to sám vyjádřil: „Veškerá publicita, která je věnována mému návratu ze Svobodné Evropy, je vlastně ocenění činnosti celé naší rozvědky.“

Jeho besedy v televizi, rozhlase a na stránkách novin, měly velkou odezvu především u mládeže.

Mluvil o porušování Charty OSN a helsinského Závěrečného aktu Svobodnou Evropou a CIA, o metodách ideologické diverze proti socialistickým zemím, vyprávěl o způsobech jakými se Svobodná Evropa snaží působit na mládež a vylíčil také tragický příběh jedné naší dívky, který v roce 1969 jako sedmnáctiletá naletěla na falešná lákadla.

Po dvouhodinové srdečné besedě odměnili budoucí právníci kapitána Pavla Minaříka bouřlivým potleskem.

Tisková konference po návratu kapitána Minaříka

Křištálová kouleVěštecká koule

Pavel Minařík

Vyučil se elektrikářem, později pracoval jako loutkoherec v divadle Drak v Hradci Králové a jako hlasatel Československého rozhlasu. V roce 1967 se stal tajným spolupracovníkem StB s krycím jménem Ulyxes a později Play. V roce 1968 se stal pracovníkem Sboru národní bezpečnosti.

Během svého působení v Rádiu Svobodná Evropa několikrát navrhoval akci, při níž by výbuchem nálože bylo vyřazeno z provozu pět vysílacích stanovišť Svobodné Evropy. Akci nakonec neuskutečnil, ale v dubnu 1981 se o ni pokusí tajná služba Rumunska a výbuchem budou zraněni čtyři lidé.

V letech 1976 až 1981 vystuduje ekonomii na Státní univerzitě v Kyjevě. Po návratu ze Sovětského svazu bude pracovat v časopise Signál, který vydává ministerstvo vnitra. V roce 1985 se stane jeho šéfredaktorem. O rok později získá hodnost plukovníka a v prosinci 1989 se stal členem širšího vedení KSČ.

Po sametové revoluci odejde z ministerstva vnitra a začne podnikat. Založí bezpečnostní agenturu Mink, na niž mu několika sty tisíci korunami přispěje KSČ, později bude figurovat jako jednatel nebo společník ve firmách Invest Commercional Consulting a IGSL-CZ.

V roce 1993 bude odsouzen ke čtyřem letům vězení za přípravu pumového atentátu v sídle rádia Svobodná Evropa v Mnichově, rozsudek ale nikdy nenabude právní moci.

V roce 2012 bude pravomocně odsouzen na čtyři roky odnětí svobody za pojišťovací podvod spáchaný v roce 1996. Kromě toho bude muset vrátit pojišťovně Kooperativa šest a půl milionu korun, které podvodně získal.

Zdroj: archiv.ucl.cas.cz, cs.wikipedia.org, www.tyden.cz

Témata: CIA, špión, Svobodná Evropa

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 14. 4. 2021, včera měl(a) svátek Aleš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt