Anna Svídnická se stala třetí manželkou českého krále Karla IV.

Anna Svídnická se stala třetí manželkou českého krále Karla IV. zdroj: Zlate-mince.cz

27. 5. 2013, 15:51 | Jiřina Nováková

stalo se 27. května 1353 starší

Budín – Sňatek sedmatřicetiletého Karla s mladičkou čtrnáctiletou Annou je určitou strategií, kterou nastolil v podstatě Karlův otec Jan Lucemburský – získat pro českého krále kontrolu nad piastovskými slezskými knížectvími.

Uherský král Ludvík byl ostatně nápomocen při získáváním Svídnicka pro Lucemburky. Annin strýc, svídnicko-javorský vévoda Bolek II. neměl žádné děti a Anna byla jedinou dědičkou.

S Anniným strýcem Bolkem vedl Karel dialogy o svatbě. Pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic si Karlovým jménem vyžádal u papeže Inocence VI. papežskou dispenc kvůli příbuzenství ženicha a nevěsty.

Anna je jedinou dcerou svídnického knížete Jindřicha II. Svídnického, který zemřel, když byly Anně čtyři roky, a uherské princezny Kateřiny. Byla vychována na uherském královském dvoře strýce Ludvíka I. v Budíně. V jedenácti letech byla přislíbena Václavovi, synovi Karla IV. Když ovšem Karel o syna přišel a zemřela i jeho tehdejší manželka Anna Falcká, ucházel se o Annu sám.

Křištálová kouleVěštecká koule

Českou královnou bude Anna korunována o dva měsíce později, 28. července 1353 v Praze. V následujícím roce ji Karel nechá korunovat římskou královnou. Římskou císařovnou bude  korunována zároveň při Karlově korunovaci římským císařem na Hod boží velikonoční, 5. dubna 1355 v Římě.

Při porodu třetího dítěte v roce 1362 Anna Svídnická, ve své době považovaná za nejkrásnější ženu v Evropě, umírá. Karel IV. se o rok později ožení s Alžbětou Pomořanskou.

Zdroj: Wikipedia.org

Témata: Karel IV, manželství, panovník, svatba

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 16. 4. 2021, včera měl(a) svátek Anastázie

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt