Básník a kritik František Ladislav Čelakovský slaví padesátiny

Básník a kritik František Ladislav Čelakovský slaví padesátiny zdroj: Spisovatele.cz

7. 3. 2011, 16:43 | Jiřina Nováková

stalo se 7. března 1849 19. stol.

Jsou osobnosti, která máme více v povědomí svou velikostí a významem umělecké tvorby.  Na den životního poločasu Františka Ladislava Čelakovského nelze nevzpomenout.

Narodil se 7.3. 1799 ve Strakonicích do skromných sociálních poměrů, typických pro tuto dobu. Příšel na svět v době, kdy česká společnost prožívá rozsáhlé změny, jež se promíítají i do literatury. Z českého jazyka, dříve opomíjeného, se stává postupně respektovaná a plnohodnotná řeč.

Redaktor Pražských novin

Přáním rodičů bylo, aby se jejich syn stal knězem. František Čelakovský vystudoval gymnázium v Českých Budějovicích a v Písku a a dále se věnoval studiu filozofie. Univerzitu Karlovu nedostudoval.

Živil se publikační činností, pracoval jako redaktor Pražských novin, které svým vedením proslavil. Působil jako vychovatel v jedné rodině, neboť redaktorská činnost mu neposkytovala dostatek finančních prostředků.

Později se oženil, jeho manželkou se stala Bohuslava Rajská a narodily se mu 3 děti. Během svého dosavadního života zažil různé vzestupy i pády, tak jak je život přináší. Životní poměry jeho nové rodiny byly dobré, ale jen do doby, než mu jeho publikační činnost  způsobila velkou nepříjemnost a strádání.

Vyhazov z novin

Uveřejnil v Pražských novinách proslov ruského cara a připojil k tomu vlastní odsuzující názor. Ruský velvyslanec podal u vídeňské vlády protest k tomuto článku a Čelakovský přišel o místo redaktora i profesora na univerzitě. Důsledkem toho neměl téměř žádné finanční prostředky a přežíval jen díky podpoře přátel. Situace se postupně zlepšila a stal se z něj významný český básník národního obrození.

Literární činnost F. L. Čelakovského je pojetím národních a slovanských ideálů a pramení z estetických zásad preromantismu. Předností se mu stává  zvláštní schopnost pronikat do vnitřního smyslu básnických děl a kriticky vnímat umělecké zkušenosti národní i cizí literatury.

Stal  se nejen významným básníkem, ale i literátem, kritikem a překladatelem. Jeho významným dílem jsou Ohlas písní ruských a Ohlas písní českých. Z poesie jsou známé Smíšené básně, Růže stolistá, která obsahuje 100 krátkých básní.

Přejeme hodně zdraví a tvůrčí práce do dalších let.

Křištálová kouleVěštecká koule

F.L.Čelakovský zemře za pouhé tři roky po oslavě jubilejního výročí narozenin, 5. srpna 1852 v Praze a bude pohřben na Olšanském hřbitově.

Po jeho smrti Matice česká vydá jeho univerzitní přednášky:

Čtení o srovnávací mluvnici jazyků slovanských

Čtení o počátcích dějin vzdělanosti národů slovanských

Zdroj: Wikipedie

Témata: národní obrození, spisovatel, výročí

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 5. 4. 2020, včera měl(a) svátek Ivana

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt