Bitva na Bílé hoře: Dobojováno, české stavy poraženy

Bitva na Bílé hoře: Dobojováno, české stavy poraženy zdroj: PrazskeStezky.cz

8. 11. 2010, 14:24 | Václav Bešťák

stalo se 8. listopadu 1620 starší

Praha – Bitva, kterou dnes svedla vojska českých stavů a císaře Ferdinanda II. na Bílé hoře nedaleko Prahy, se stala rozhodující bitvou třicetileté války. Méně početná armáda českých stavů byla po půl druhé hodině boje poražena armádou Katolické ligy a Svaté říše římské.

Již včera večer došlo k prvnímu boji. Císařská armáda zaútočila kolem 21. hodiny na odpočívající nepřipravené uherské jezdce. Většina z nich začala v panice utíkat do nedaleké Liboce. Dvě stovky žoldnéřů, již nestihli utéct, byly pobity. A dnes se mělo rozhodnout.

Rebelie českých stavů začala mnohem dříve, a to 23. května 1618, kdy evangelíci rozhořčeni ústrky ze strany katolíků vtrhli na Pražský hrad. Zde evangelíci vyhodili z okna dva místodržící, Viléma Slavatu a Jaroslava Bořitu a písaře Filipa Fabricia, jako údajné viníky z porušování zemských svobod. Později se stavové rozešli s habsburskou monarchií.

Neaktuality.cz mají samozřejmě na místě svého zpravodaje, a tak můžete dění na bojišti pomocí textového přepisu sledovat minutu po minutě.

ON-LINE ZPRAVODAJSTVÍ Z BÍLÉ HORY:

05:04 – Na úpatí Bílé hory padá velmi hustá mlha. Armáda Katolické ligy přechází Litovický potok a začíná zaujímat své postavení.

09:32 – Mlha se pomalu zvedá, na místo konečně doráží i císařská armáda. Stavovské vojsko se zatím připravuje na vrchu Bílé hory. Jeho pravé křídlo se opírá o vysokou zeď obory letohrádku Hvězda, levé křídlo je posíleno o dělostřelectvo.

10:45 – V generálním štábu katolické armády právě probíhá porada pod vedením Maxmiliána Bavorského.

11:06 – La Motte se vrací z terénního průzkumu. Pozice stavovské armády jsou podle něho velmi slabé. Do generálního štábu českých stavů teprve přicházejí poslední velitelé. Stále nedorazil Fridrich Falcký.

Fridrich Falcký nakonec nedorazil, neboť se domníval, že k bitvě ani nedojde. Zatímco tedy české stavy sváděly bitvu proti Svaté říši římské a Katolické lize, Fridrich obědval s anglickými vyslanci Richardem Westonem a Edwardem Conwayem.

Na Bílé hoře se sešlo 28 000 vojáků na straně katolíků a 21 000 mužů na české straně. Menší počet stavovských vojsk byl ale kompenzován lepším a výhodnějším postavením.

11:27 – Bitva začíná. Pravé křídlo císařské armády pod vedením Gauchiera, de Lacroixe a La Motte vyráží nahoru a střetává se se stavovskou jízdou.

11:33 – Stavovská jízda se snaží udeřit, ale zbylé stavovské jednotky útok nepodpořily a ten tak ztroskotal.

11:47 – Po první čtvrt hodině boje Anthalova armáda spolu s tou Rakouskou ustupuje a levé křídlo první řady je poraženo.

12:32 – Možná, že ještě pro české stavy není nic ztraceno! Princ Kristián Anhaltský útočí na pravou císařskou tercii.

12:40 – Princi Anhaltskému se podařilo ukořistit praporec pravého jízdního křídla. Nyní Kristián útočí na přechod mezi ligistickou a císařskou armádou.

12:58 – Velitel Anhalt se snaží Kristiánovi jet na pomoc s pěchotou. Kristián je ale dříve obklíčen a zajat. V tu chvíli ale také útočí katolická armáda na pravé křídlo armády stavovské.

13:07 – Maxmilián z Lichtenštejna ale naráží na velký odpor. Je ale ochoten obětovat co nejvíce svých mužů, jen aby v této bitvě, která byla už od samého začátku považována za rozhodující, zvítězil.

13:15 – Je dobojováno. Čeští stavové utíkají z bojiště pronásledováni císařskou armádou.

Fridrich Falcký se nakonec sám přijel přesvědčit o výsledku boje. Dal přikázat, aby se královna Alžběta pro větší bezpečnost odebrala do Prahy. V tuto chvíli je Fridrich Falcký taktéž na cestě do Prahy. Nyní se již také počítají mrtví. Jen na Bílé hoře je jich přes tři tisíce, z toho dva tisíce jsou z řad stavovské armády. Spousta dalších vojáků ale byla zabita při útěku a utopila se ve Vltavě.

Na večer má Fridrich Falcký naplánovanou schůzku s Anhaltem, Hohenlohem, Thurnem a dalšími plukovníky. Zde by se mělo rozhodnout o tom, zda bude Praha bráněna nebo jestli ji král opustí.

Křištálová kouleVěštecká koule

Fridrich Falcký se skutečně večer s plukovníky sejde. Rozhodne se, že “zimní král”, jak se mu později začne říkat, ze země další den odjede. Ačkoliv většina úředníků, ale i samotný lid si králův odjezd nepřeje, Fridrich spolu s královnou Alžbetou 9. listopadu ráno zemi opustí. V 11:00 do Prahy vtrhne císařské vojsko.

Hned 12. listopadu budou tři stavy neoficiálně kapitulovat. Neboť u této kapitulace ale nebudou přítomni někteří zástupci, k oficiální kapitulaci dojde 13. listopadu. V tu chvíli přijmeme nadvládu Habsburků, která bude trvat bezmála 300 let.

Zdroj: Wikipedia.org, Vlada.cz

Témata: Bitva na Bílé hoře, bitvy, doba temna, třicetiletá válka

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • Bílá hora 1620, Mnichov

  Michal Prusek, 8. 11. 2010 20:29

  Reagovat

  Bílá hora 1620, Mnichov 1938, Praha 1948… osudová data, která náš národ hodně pokřivila… :-(

  • 26. 8. 1278 -

   Václav Bešťák, 8. 11. 2010 20:53

   Reagovat

   26. 8. 1278 – bitva na Moravském poli, 30. 5. 1434 – bitva u Lipan, 24. 8. 1572 – Bartolomějská noc, 21. 6. 1621 – poprava sedmadvaceti českých pánů, 27. 7. 1896 – čtvrtý kongres druhé internacionály. Ptáte se, co mají všechna tato data společného? Všechna tato data jsou nezapamatovatelná.

 • Dobré, ale opravte: Dvě

  Kojot, 8. 11. 2010 20:51

  Reagovat

  Dobré, ale opravte:
  Dvě stovky žoldnéřů, již nestihli utéct, byly pobity.
  na
  Dvě stovky žoldnéřů, jež nestihly utéct, byly pobity.
  nebo
  Dvě stovky žoldnéřů již nestihly utéct a byly pobity.

  (poté klidně komentář smažte ;-)

  • Nevidím důvod :-) Věta

   Jakub Hájek, 8. 11. 2010 21:00

   Reagovat

   Nevidím důvod :-) Věta „Dvě stovky žoldnéřů, již nestihli utéct, byly pobity.“ je gramaticky v pořádku.

   • 1) Podmětem ve větě

    Kojot, 8. 11. 2010 21:06

    Reagovat

    1) Podmětem ve větě je slovo “stovky” nikoli “žoldnéřů” tedy: STOVKY NESTIHLY nikoli STOVKY NESTIHLI.
    2) Nelze napsat “STOVKY, JIŽ” to nedává smysl. Když tak “STOVKY, JEŽ” (“ty stovky” proto “jež”) nebo, v jiném významu “STOVKY JIŽ NESTIHLY” = “STOVKY UŽ NESTIHLY” + následující věta logicky začínající spojkou “A”

    Každý se může zmýlit a napsat překlep, ale takto na něm trvat a pokládat jej dokonce za gramaticky správný mne nutí pozvednout obočí…

    • Ano, podmětem jsou „stovky“.

     Jakub Hájek, 8. 11. 2010 21:15

     Reagovat

     Ano, podmětem jsou „stovky“. Ale zde vedlejší věta rozvíjí právě slovo „žoldnéřů“, ne „stovky“. Samozřejmě je možné tuto vedlejší větu brát i tak, že rozvíjí „stovky“ a pak by bylo správně: „Dvě stovky žoldnéřů, jež nestihly utéct, byly pobity.“

     Nicméně trvám na tom, že napsat „Dvě stovky žoldnéřů, již nestihli utéct, byly pobity.“ není gramaticky špatně. Jde jen o to, jak se na význam věty člověk dívá.

     Jasnější to může být u obdobných vět:
     „Hejna ptáků, kteří jsou v ČR vzácní, přelétla nad vsí.“
     vs
     „Hejna ptáků, která jsou v ČR vzácná, přelétla nad vsí.“

     Obě souvětí jsou gramaticky dobře napsaná.

     • Jo, beru zpět. Vnímal

      Kojot, 8. 11. 2010 21:33

      Reagovat

      Jo, beru zpět. Vnímal jsem “již” ve smyslu časovém. Mea culpa.

      • V poho :-) Uznávám,

       Jakub Hájek, 9. 11. 2010 21:50

       Reagovat

       V poho :-) Uznávám, že to “již” může zmást :-)

 • Jeden z mojich predkov

  armi, 8. 11. 2010 21:06

  Reagovat

  Jeden z mojich predkov bol v bitke na Bielej Hore na strane protestantov a aj keď to bol môj predok česi si ich moc idealizujú. Tam sa bojovalo kôli náboženstvu a nie kôli nejakej národnej myšlienke. Tento mýtus vznikol počas romantizmu. Drvivá majorita protestantov ani dnes sa nehlási k národu ale skôr k štátu. Protestantizmus vznikol v nemecku a keby protestanti vyhrali tak žiadne národné obrodenie by o niekoľko storočí ani nevzniklo ako sa to stalo za Habsburgov. Vlastne iróniou osudu česi vďačia za možnosť obrodenia Bielej Hore.

  • No, kdyby to obrození

   Jakub Hájek, 9. 11. 2010 21:49

   Reagovat

   No, kdyby to obrození šlo bez sta tisíců emigrací protestantů (inteligence) v důsledku následných represí, tak by to bylo lepší :-)

 • moc pěkně napsaný

  Karel, 9. 11. 2010 9:46

  Reagovat

  moc pěkně napsaný článek

  • Díky moc

   Václav Bešťák, 9. 11. 2010 21:52

   Reagovat

   Díky moc :-)

   • Bitva na Bílé hoře:

    Tereza, 13. 9. 2012 11:20

    Reagovat

    Bitva na Bílé hoře: Dobojováno, české stavy poraženy to je moc krásní miluji takové přiběhy…

 • Článek je nyní v

  Radovan Bušil, 11. 11. 2010 15:57

  Reagovat

  Článek je nyní v externích zdrojích na Wikipedii k heslu “Bitva na Bílé hoře” http://bit.ly/co6qss ;)

Pátek 14. 5. 2021, včera měl(a) svátek Servác

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt