Bitva se nekonala! Husité zahnali křížácká vojska mohutným rykem

Bitva se nekonala! Husité zahnali křížácká vojska mohutným rykem zdroj: Hugo Schüllinger

4. 8. 2010, 15:19 | drahomirafridrichova

stalo se 4. srpna 1427 starší

Tachov – Naprostým fiaskem skončil pro čtvrtou křížovou výpravu, vedenou anglickým kardinálem Jindřichem Winchesterským, další pokus o pokoření husitů. Nepomohl ani fakt, že byla německá knížectví v boji za stabilizaci poměrů v kacířských Čechách podpořena dalšími evropskými zeměmi (podle našeho zahraničního zdroje například anglická Koruna vyslala svůj elitní oddíl lučištníků!). Protihusitská vojska zvolila pro zteč oblast města Tachova. Nakonec však nedokázala své kvality prokázat v akci. Pouhý ryk husitských jednotek, doprovázený zpěvy chorálů, stačil k tomu, aby se většina vojska dala na útěk. Zbývající část byla pobita na místě, které místní začínají označovat Krvavá ulička.

Objasnění příčin výsledku bitvy-nebitvy není příliš složité: První faktorem je bezesporu pověst, kterou si po celé Evropě husitská vojska razí. Možnost, že by se podařilo husity porazit, je mnohými považována za absurdní. K napjaté atmosféře přispívají i tzv. spanilé jízdy. Jedná se zejména o rabování v okolních zemích, jak jsme zjistili od obyvatel postižených oblastí. Na druhé straně samotní husité spanilé jízdy označují za způsob šíření vlastní ideologie. Dalším faktorem vítězství husitů je skvělá organizovanost a výcvik. Obé bylo dovedeno k dokonalosti zesnulým vojevůdcem Žižkou, ale je rozvíjeno také současným vůdcem, Prokopem Holým. Mnozí husité jsou navíc přesvědčeni, že jim v boji pomáhá samotný Bůh.

Otázkou zůstává, jak na porážku křížové výpravy zareaguje Svatý stolec a římský císař. Pokusí se znovu sestavit vojsko, nebo raději začne brát vážně požadavky husitů a podnikne vůči nim vstřícné kroky? Přikláníme se k názoru, že je nutné vyjednávat. Husité jsou sice silní v boji, ale mnohem méně jsou jednotní politicky. Štěpení uvnitř tábora tomu jasně napovídá. Je ale na dohody s heretiky vnitřně připravena Církev?

Témata: bitvy, Husité, Křížové výpravy

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • pěkně napsaný ... a otevira

    Honza, 5. 8. 2010 9:31

    Reagovat

    pěkně napsaný … a otevira to několik zajímavých otázek, sám jsem zvědav, jak to dopadne :-)

Neděle 28. 2. 2021, včera měl(a) svátek Alexandr

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt