Bratři Lumièrové představili v Paříži pohyblivé fotografie

Bratři Lumièrové představili v Paříži pohyblivé fotografie zdroj: Wikipedia.org

28. 12. 2010, 15:48 | Jakub Hájek

stalo se 28. prosince 1895 19. stol.

Paříž – V indickém salónku kavárny Grand Café na bulváru Kapucínů v Paříži se dnes konalo veřejné představení vynálezu bratří Lumièrů – kinematografu. Asi čtyřicet přítomných diváků mohlo vidět několik kratičkých – asi minutových – pohyblivých fotografií, tzv. filmů.

Jedná se o sled fotografií pořízených rychle za sebou, které se stejně rychle promítají právě pomocí kinematografu, čímž dochází k iluzi pohybu fotografií. Kinematograf se tak vskutku může stát revolučním vynálezem, jenž může sloužit k zaznamenání významných událostí.

Náš pařížský zpravodaj se účastnil veřejného promítání a popsal nám situaci takto: „Bylo to něco úžasného a neuvěřitelného. Fotografie úplně ožívaly na plátně před námi. Když Lumièrové promítali příjezd vlaku, který zdánlivě jede do publika, přítomní diváci byli natolik šokováni, že křičeli hrůzou a schovávali se pod židle.“

Nutno dodat, že autorem vynálezu nejsou přímo bratři Lumièrové, ale jejich otec Antoine. Avšak patent na přístroj získali Lumièrové, a to 13. února tohoto roku. Kinematografu už předcházelo velké množství pokusů, které slouží k pobavení a okouzlení, například camera obscura, laterna magika nebo stroboskop.

Velmi blízko ke kinematografu má i praxinotop Émila Reynauda, který před třemi roky promítal malované obrázky a efekt pohybu prováděl pomocí optické změny. Nicméně kinematograf je jedinečný tím, že dokáže zaznamenávat reálný svět pomocí fotografií. Může být tak velmi nápomocen například ve vědecké sféře.

Křištálová kouleVěštecká koule

Lumièrové i přes úspěch uvidí budoucnost svého kinematografu pouze v odborné a vědecké oblasti. Nové možnosti, které kinematograf dovoluje, si plně uvědomí až jeden z návštěvníků prvního promítání v Grand Café – Georges Méliès. Zakoupí promítací stroj a začne natáčet a promítat své vlastní filmy. Majitel firmy na výrobu pomůcek pro eskamotéry a kouzelníky a divadla Roberta Houdiniho vnese do kinematografie efekty, filmové triky a hraný děj.

Postupně se film stane médiem poměrně oblíbeným, zpočátku zejména žánr grotesky, jehož nejvýznamnějším představitelem se stane Charlie Chaplin. V americké vesničce Hollywood budou vybudována filmová studia, která se postupně rozrostou na největší světovou „továrnu na sny“.

Časem získal film (původně černobílý a nezvukový, natáčený kamerou s ruční klikou) různé technické vymoženosti. Nejdříve motor, zajišťující rovnoměrné natáčení i promítání, potom také zvuk a barvu.

Brzy se z filmu stane jeden z nejvýznamnějších uměleckých průmyslů 20. století. Nejlepší filmy a jejich tvůrci budou pravidelně odměňovány cenami, z nichž nejprestižnější se stane cena Americké filmové akademie Oscar.

K rozvoji filmu výrazně přispěje i televize, která bude nejen promítat filmy určené původně do kin, ale natáčet i filmy vlastní.

Zdroj: CT24.cz, Wikipedia.org

Témata: film, vynálezy

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 2. 7. 2020, včera měl(a) svátek Jaroslava

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt