Češi truchlí, zemřel velký myslitel Jan Amos Komenský

Češi truchlí, zemřel velký myslitel Jan Amos Komenský zdroj: Wikipedia.org

15. 11. 2010, 16:01 | Karolína Solanská

stalo se 15. listopadu 1670 starší

Amsterodam – Dnes v odpoledních hodinách zemřel v nizozemském Amsterodamu Jan Amos Komenský. Jeho smrt všechny zarmoutila, ale nepřekvapila, protože Komenský zemřel po vleklé nemoci. Bylo mu úctyhodných 78 let.

Jan Amos Komenský se narodil na Uherskobrodsku. Již jeho otec byl významným členem Jednoty bratrské. Zde žil mladý Jan až do smrti svých rodičů a dvou ze čtyř sester. Poté se přestěhoval k tetě a vystudoval. Mimo jiné studoval na univerzitách v Heidelbergu a v Praze. Byl vysvěcen na kazatele a přestěhoval se do Fulneku, kde působil, jako rektor zdejší školy a jako kazatel Jednoty bratrské.

Osudem byl těžce zkoušen. Na mor mu zemřely dvě děti a první žena. Po porážce stavovského povstání byl nucen opustit Čechy a odejít do exilu. Již nikdy se zpátky nedostal. S vlastí se loučil spisem Kšaft umírající matky Jednoty bratrské. Později mu zemřela i druhá žena.

Při velkém požáru v Lešně shořelo jeho téměř celoživotní dílo, Česko-latinský slovník a několik dalších vzácných spisů. Tuto ztrátu nesl velice těžce a nikdy se s ní úplně nevyrovnal.

V posledních letech života pracoval hlavně na dokončování svých děl a s vydatnou pomocí syna Daniela, jich také část vydal, například Veškeré spisy didaktické. Většina jeho knih ale zůstala nedokončená. Byl pohřben v malém kostelíku v Naardenu.

Křištálová kouleVěštecká koule

Komenského hlavní myšlenky byly systematizace školství a poznání sama sebe. Žáci se měli učit pouze formou hry. Jeho systém školství by na jeho dobu velmi pokrokový. Poprvé definoval pojem školní rok, školní prázdniny a školní týden. Z jeho myšlenek vychází většina světových vzdělávacích systémů.

Témata: škola, spisovatel, úmrtí

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • Není jisté, kde se

  Jago, 20. 11. 2010 11:16

  Reagovat

  Není jisté, kde se Komenský narodil

  • Máte pravdu, místo jsem

   Jakub Hájek, 21. 11. 2010 21:43

   Reagovat

   Máte pravdu, místo jsem tedy z Uherského Brodu změnil na Uherskobrodsko. :-)

Středa 21. 10. 2020, včera měl(a) svátek Vendelín

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt