Česká republika vstoupila do Evropské unie

Česká republika vstoupila do Evropské unie zdroj: Globalmediastudies.blogspot.com

1. 5. 2013, 17:36 | Tomáš Starý

stalo se 1. května 2004 21. století

Praha – Úderem půlnoci středoevropského letního času se evropské společenství rozrostlo z patnácti na 25 zemí.

Spolu s Českem vstoupili do EU i Slovensko, Polsko, Maďarsko, Slovinsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Malta a Kypr.

Evropská unie je společenství s rozlohou 3,969 miliónů kilometrů čtverečních, v němž žije 454,6 miliónů lidí.

Žádost o vstup do Evropské unie podala Klausova vláda v lednu 1996 a přístupová jednání byla zahájena v roce 1998.

Oslavy rozšíření unie probíhaly po celé Evropě celé úterý. V Česku vyvrcholily na nejvyšší společenské úrovni setkáním ústavních činitelů ve Španělském sále Pražského hradu.

Premiér Vladimír Špidla vítal Česko v EU mezi stovkami lidí na pražském Staroměstském náměstí. „Dobré ráno v Evropské unii!“ pozdravil předseda vlády davy.

Nadšení není jednoznačné

Lidé se především těší na volný pohyb uvnitř Evropské unie a na ekonomickou podporu společenství. Věří v lepší možnosti studia, práce za našimi hranicemi, i když vše nebude, jak očekávali.

Míra nadšení politiků je značně rozdílná. Zatímco vládní koalice spojila se vstupem do EU smysl své existence, prezident Václav Klaus i obě opoziční strany – ODS a KSČM se netají skepsí nebo přímo kritikou.

V loňském referendu se pro vstup vyjádřilo 77 % zúčastněných voličů. Lidé však mají na EU rozporuplné názory. Podle průzkumu veřejného mínění z přelomu roku si 46 % občanů myslí, že se poměry v ČR po vstupu zhorší. Zlepšení očekává 19 % a 21 % soudí, že se situace nezmění.

Evropská unie

Evropská unie vznikla v roce 1993 na základě Smlouvy o Evropské unii, známější jako Maastrichtská smlouva, která navazovala na evropský integrační proces od padesátých let.

Cílem EU je vytvoření společného trhu a hospodářské a měnové unie, podpora rozvoje a růstu hospodářství, zaměstnanosti, konkurenceschopnosti a zlepšování životní úrovně a kvality životního prostředí.

K zabezpečení těchto cílů slouží čtyři základní svobody vnitřního trhu: volný pohyb zboží, osob, služeb a kapitálu, a dále společné politiky Evropské unie například v oblastech hospodářské soutěže, společné vnější obchodní politiky a zemědělství.

Zdroj: www.novinky.cz, zpravy.idnes.cz, cs.wikipedia.org

Témata: Evropská unie, oslava

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 14. 4. 2021, včera měl(a) svátek Aleš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt