České království na pokraji občanské války, armáda krále Jiříka je v pohybu

České království na pokraji občanské války, armáda krále Jiříka je v pohybu zdroj: Wikipedia.org

22. 4. 2012, 20:39 | Michal Ozogán

stalo se 22. dubna 1467 starší

Praha – Pro České království nastala zlá doba a nepřátelé se rojí snad na všech místech. Nejsou tomu ani čtyři měsíce, co papež Pavel II. exkomunikoval krále Jiříka z církve svaté a prohlásil ho za heretika, křivopřísežníka a lidskou bestii.

Slova katolických pánů sílí a chápou se dokonce i zbraní. Jejich spolek, nazývající se jednota Zelenohorská, již přes rok hledá spojence, a to jak mezi šlechtou, tak mezi městy. Přidala se k nim Plzeň, Brno, Jihlava a další.

Král Jiřík byl na tuto situace připraven. Otázkou zůstávalo, zda první úder přijde zevnitř či zvenčí. Papež dlouho hledat svatého bojovníka, který by Čechy ztrestal za jejich zpupnost a srazil pyšného kacíře z trůnu. Zprvu se spoléhal na Matyáše Korvína, krále Uher. Ten by sice rozšíření svých držav o království České uvítal, ale nyní má dost vlastních problémů s Turky a jeho účast na kruciátě je tudíž vyloučena.

O domácím odboji věděl král Jiřík už dlouho, ale snažil se vše řešit mírovou, diplomatickou cestou. Ta však nakonec žalostně selhala. Zelenohorská jednota získala politickou i peněžní podporu od papežské kurie, takže začala být smělejší a agresivnější. Jiřík tedy musel poslat armádu, aby se vzbouřenci jednou provždy skoncoval.

Křištálová kouleVěštecká koule

Domácí odboj byl krátký a Jiříkovo vítězství rychlé. Své jasné převahy, ale nevyužil a přijal pouze příměří. Podobnou chybu udělal, když o rok později sevřel armádu Matyáše Korvína v kleštích a mohl ho lehce rozdrtit. Místo toho se opět dohodl na příměří. Uherský král ho okamžitě zradil s tím, že jakýkoliv slib daný kacíři nemá žádnou hodnotu.

Aby Jiřík zachránil svobodu vyznání v českých zemích, vzdal se trůnu pro svou rodinu a nabídl ho polským Jagelloncům.

Zdroj: Toulky českou minulostí

Témata: Jiří z Poděbrad, král, válka

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 31. 10. 2020, včera měl(a) svátek Tadeáš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt