České země mají dva krále

České země mají dva krále zdroj: Chronica Hungarorum

17. 6. 2010, 11:08 | Martin Sedláček

stalo se 17. června 1471 starší

Jihlava – Po včerejší slavné korunovaci Vladislava II. Jagelonského (15) českým králem se dnes v Jihlavě nechal od papežského legáta znovu vyhlásit českým králem i stávající uherský král Matyáš Korvín (28), který čím dál víc razantněji prosazuje svoji hegemonii ve střední Evropě. Matyáše ale otevřeně podporuje katolická šlechta a podle kuloárních informací i některá česká města.

Po období, kdy naše země čekala na nového panovníka, máme rovnou dva krále. Na rozřešení tohoto legislativního spletence si budeme muset počkat na zasedání zemského sněmu, který se očekává již v následujících dnech. Jedno je však jisté, země nemůže mít dva právoplatné krále.

Křištálová kouleVěštecká koule

Avšak roku 1479 bylo skutečně české království, navzdory ustanovením Karla IV. o své nedělitelnosti, rozděleno. Nadále měli užívat titulu český král dva panovníci, Vladislav s právem vládnout dědičně v Čechách a Matyáš, který získal – rovněž pro sebe i své potomky – Moravu, Slezsko a obě Lužice.

Po Korvínově smrti mohly být sice vedlejší země bez souhlasu uherského krále přivtěleny k českým zemím, ale pouze za 400 tisíc uherských zlatých. Jestliže by zůstaly naopak v moci uherského panovníka, nemělo ho to stát zhola nic. Pokud by však Vladislav zemřel dříve než Matyáš, a to bez dědiců, a v Čechách by Matyáše přijali za svého panovníka, vrátily by se vedlejší země do svazku Koruny české bez náhrady. Toto ustanovení mělo inspirovat český volební sněm, aby v budoucnu zvolil králem Matyáše Korvína.

Zdroj: Wikipedia.org

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 16. 7. 2020, včera měl(a) svátek Jindřich

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt