Československo dobylo Mount Everest!

Československo dobylo Mount Everest! zdroj: CT24.cz

15. 10. 2012, 22:16 | Michal Karas

stalo se 15. října 1984 80. léta

Mount Everest, Nepál – Ano je to skutečně tak. Po více jak třiceti letech od prvního dobytí Mount Everestu se na nejvyšší hoře světa objevila československá vlajka.

Postarali se o to dva slovenští horolezci Zoltán Demján a Jozef Psotka. Byli doprovázeni slavným šerpou Angem Ritou, který je rekordmanem v počtu výstupů. Bohužel Jozef Psotka při sestupu z vrcholu zahynul.

Výprava skládající se z šeštičlenného týmu, kterou vedl Čech František Kele, se neobešla bez komplikací. Základní tábor se vybudoval po dvoutýdenním pochodu 6. září 1984 ve výšce 5400 metrů. Následovaly další výškové tábory, až se horolezci propracovali až do 8300 metrů nad mořem, kde postavili malý stan pro vrcholové družstvo. To mělo dojít do cíle dosud nezlezenou cestou jižním pilířem, o niž se již dříve pokusila polská expedice. Našli stan, potraviny a kyslíkové láhve, které tam po svém pokusu zanechali Just s Ang Phurbem. Místa ve stanu bylo málo, takže jen podřimovali a ráno vyrazili k vrcholu. Závěrečný výstup jim trval osm hodin.

Demján, Psotka a Ang Rita, přezdívaný Snežný leopard, tak jako první dokončili takzvanou polskou cestu jižním pilířem. Před nimi se bez použití přídavného kyslíku na vrchol Everestu dostalo pouhých 16 lidí a nikdo z nich nebyl starší než padesátiletý Psotka.

Trojice se zpět vracela cestou jižním sedlem, která má podstatně lehčí terén. Během sestupu je ale zastihl orkán a ve tmě se rozpojili. Do druhého tábora nejprve dorazil vysílený Demján a až ráno se šerpa Ang Rita, který bohužel musel konstatoval, že na Psotku dolehla krize a odmítl jít dále. Byla velká  snaha o jeho záchranu, kterou bohužel výrazně zkazilo počasí. Druhý den bylo vpravo od trasy sestupu nalezeno Psotkovo mrtvé tělo a horolezec byl také na místě pohřben.

Nebyl to první pokus zdolat nejvyšší vrchol světa. První se o to pokusil horolezec  Ján Porvazník. Bohužel kvůli prasklým cévám na sítnici se mu pokus nezdařil. Místo něj šli vzhůru Jozef Just a šerpa Ang Phurb. Ti také neuspěli, protože je zahnala silná vichřice.

Křištálová kouleVěštecká koule

Do roku 2012 bude Mount Everest pokořen Čechy celkem jedenáctkrát. Nejznámější výstup provede roku 2007 budoucí primátor Prahy Pavel Bém(ODS).

Zdroj: CT24.cz

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 4. 7. 2020, včera měl(a) svátek Radomír

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt