Československo zakládá národní aerolinky

Československo zakládá národní aerolinky zdroj: Letectvi.cz

6. 10. 2010, 17:03 | Michal Valášek

stalo se 6. října 1923 ½ 20. stol.

Praha – Dnešním dnem oficiálně vznikla národní letecká společnost — Československé státní aerolinie (ČSA). Stalo se tak z popudu ministra veřejných prací Antonína Srby, jehož návrh na zřízení státního leteckého podniku byl ministerskou radou schválen 17. července tohoto roku. Československé státní aerolinie by měly vyřešit nevyhovující situaci, kdy v zemi neexistuje jediný dopravce, který by uceleně zabezpečoval vnitrostátní leteckou dopravu.

Československo tak v duchu hesla „vzduch je naše moře“ znovu potvrzuje, že stojí na špici vývoje v oblasti letecké dopravy. V nejbliších týdnech by měl být uskutečněn první let z Prahy do Bratislavy. Následně se plánuje provoz pravidelných linek vnitrostátních (Brno, Bratislava, Košice) i mezinárodních.

ČSA budou létat z Prahy z letiště ve Kbelích u Vysočan, které je již od vzniku naší republiky středobodem leteckého ruchu u nás.

Křištálová kouleVěštecká koule

ČSA – s pozměněným názvem “České aerolinie” – jsou v roce 2010 čtvrtou nejstarší dosud fungující leteckou společností na světě (po KLM, Qantas a Aeroflotu). Za dobu své existence zažijí léta tučná i hubená. V roce 1957 jako druhá letecká společnost v historii začnou ČSA používat proudová letadla a postupně vybudují síť linek po celém světě.

Po pádu komunistického režimu povedou diskutabilní manažerské metody vládou dosazeného vedení ke ztrátě profitability. Přes masivní úsporná opatření, drastické omezení sítě linek a výprodej majetku skončí rok 2009 rekordní ztrátou ve výši 3,8 miliardy korun.

Zdroj: Wikipedia.org, CSA.cz, Planes.cz

Témata: doprava, létání, první republika

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 14. 4. 2021, včera měl(a) svátek Aleš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt