Československý rozhlas byl k 50. výročí vyznamenán Řádem Vítězného února

Československý rozhlas byl k 50. výročí vyznamenán Řádem Vítězného února zdroj: Radiohistorie.webnode.cz

18. 5. 2013, 19:03 | Jakub Hájek

stalo se 18. května 1973 70. léta

Praha – V pátek, v podvečer 50. výročí dne, kdy hrstka prvních posluchačů zachytila první pravidelné vysílání československého rozhlasu, se shromáždili v Paze rozhlasoví pracovníci, aby oslavili jak toto výročí, tak současně 25 let od únorových dnů 1948, kdy se náš rozhlas stal rozhlasem skutečně lidovým, socialistickým.

Slavnostního shromáždění se zúčastnila stranická a vládní delegace, vedená členem předsednictva ÚV KSČ soudruhem Karlem Hoffmannem.

Ústřední ředitel Československého rozhlasu Ján Riško zhodnotil v úvodním projevu půl století činnosti našeho rozhlasu, zvlášť pak vyzdvihl období od února 1948, kdy se rozhlas jednoznačně postavil za politiku KSČ a do služeb lidu.

Vzpomněl i dalších nejsvětlejších kapitol rozhlasové historie českého a slovenského vysílání z Moskvy v době fašistické okupace činnosti povstaleckého svobodného vysílače v Banské Bystrici, účasti rozhlasu na Pražském povstání a jiných. Připomněl památku těch hrdinných pracovníků rozhlasu, kteří v boji s fašismem položili své životy.

Rozhlas musí šířit marxismus-leninismus

Zdůraznil, že nešťastné období let 1968-1969, kdy pravičáci pošpinili dobré jméno rozhlasu, bylo překonáno a dnes náš rozhlas plně navazuje na své nejlepší tradice a je věrným a spolehlivým pomocníkem strany v úsilí o rozvoj socialistické společnosti.

Soudruh Hoffmann zdůraznil, že historie našeho rozhlasu je těsně spojena s novými dějinami našeho lidu, ocenil veliký přínos rozhlasu v budování socialismu, jeho organizátorskou a politickou práci. Největších úspěchů, řekl, dosáhl náš rozhlas vždy, když poctivě a věrně sloužil zájmům lidu, když se opíral o marxisticko-leninské závěry strany.

V současné době je hlavním úkolem rozhlasu obracet se stále více k pracujícímu člověku, stále věrněji zobrazovat jeho život, učit úctě k pracujícímu člověku, učit úctě k práci a podporovat všechny, kdo jdou v předních řadách budovatelů socialismu. Současně je třeba dále šířit ideje marxismu-leninismu a nekompromisně bojovat proti nepřátelské propagandě i proti nezdravým jevům, cizím naší společnosti.

Ocenění pracovníků rozhlasu

Slavnostnímu shromáždění poslal dopis s blahopřáním a poděkováním také předseda federální vlády Lubomír Štrougal.

Soudruh Hoffmann předal pracovníkům rozhlasu vysoká státní vyznamenání, propůjčená jim na návrh ÚV KSČ prezidentem republiky. Kolektiv Československého rozhlasu byl za angažovanou politickou práci při výstavbě a budování socialismu v ČSSR vyznamenán Řádem Vítězného února, sedm jednotlivců a uměleckých kolektivů převzalo vyznamenání Za zásluhy o výstavu a Za vynikající práci.

Jejich jménem a jménem všech rozhlasových pracovníků poděkoval soudruh Faix. Ujistil, že rozhlasoví pracovníci už nikdy nepřipustí, aby se rozhlas mohl dostat do rukou zrádců a kariéristů, že budou vždy stát věrně po boku KSČ a vynaloží všechny síly k tomu, aby pomáhali vychovávat nového socialistického člověka.

Zdroj: archiv.ucl.cas.cz

Témata: KSČ, ocenění, rozhlas, výročí

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 14. 4. 2021, včera měl(a) svátek Aleš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt