ČSSR nevlastní, nevyrábí a neskladuje chemické zbraně

ČSSR nevlastní, nevyrábí a neskladuje chemické zbraně zdroj: Veda.cz

27. 1. 2013, 11:47 | Michal Karas

stalo se 27. ledna 1989 80. léta

Praha, ČSSR – Jak bylo uvedeno v Prohlášení vlády 5. ledna 1989 k otázkám zákazu a likvidace chemických zbraní, ČSSR tyto zbraně na svém území nevlastní, nevyrábí a neskladuje.

Máme mimořádný zájem na urychleném dokončení návrhu texty úmluvy o všeobecném a úplném zákazu chemických zbraní a o jejich zničení, která je připravována na Konferenci o odzbrojení v Ženevě, uvedl ve čtvrtečním prohlášení mluvčí ministerstva zahraničních věcí ČSSR Ivan Kulhánek.

Československo vyjádřilo připravenost podílet se na sérii kontrolních experimentů navržených Sovětským svazem, které by odpověděly ještě před uzavřením úmluvy na jednu z nejsložitějších otázek – jak spolehlivě kontrolovat civilní chemickou výrobu s cílem zabránit možnosti jejího zneužití pro výrobu chemických zbraní.

V tomto kontextu byla vypracována a přijata řada zcela konkrétních opatření souhrnně uvedených v prohlášení vlády ČSSR. Na jejich základě byl ve dnech 25. – 26. ledna letošního roku proveden v ČSSR na národní úrovni experiment kontroly nevyužívání civilního průmyslu pro výrobu chemických zbraní. Proběhl úspěšně ve státním podniku Spolek pro chemickou a hutní výrobu Ústí nad Labem – závod Mníšek v okrese Liberec. V tomto závodě se vyrábějí pro textilní a kožedělný průmysl.

Odborníci z ministerstev zahraničních věcí a národní obrany a z chemického průmyslu potvrdili, že efektivní kontrola v civilním chemické průmyslu je možná proveditelná. Nenarušuje přitom vážněji výrobní proces ani důvěrnost výrobních či komerčních tajemství. O výsledcích bude ČSSR informovat diplomatickou cestou Konferenci o odzbrojení v Ženevě. Poté, na základě získaných zkušeností a provedeném vyhodnocení, se má uskutečnit obdobný experiment za účasti zahraničních inspektorů.

Tímto krokem ČSSR též přispívá k realizaci Závěrečné deklarace, přijaté konsensem za účasti 149 států na mezinárodní konferenci o chemickém odzbrojení, která se konala ve dnech 7. – 11. ledna 1989 v Paříži.

Zdroj: Rudé právo 27. ledna 1989, strana 1 –archiv.ucl.cas.cz

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 8. 7. 2020, včera měl(a) svátek Bohuslava

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt