Dejdar: Dluhy za Panství jsme nepopírali

Dejdar: Dluhy za Panství jsme nepopírali zdroj: Falcon

14. 2. 2013, 19:25 | Jakub Hájek

stalo se 14. února 1999 90. léta

Praha – Před premiérou filmu Panství se objevily informace, že společnost M.D.M. Production, která film vyrobila, je zadlužena a své závazky neplatí. Herec Martin Dejdar a současně spolumajitel a jednatel společnosti to však odmítá.

„Žádný český film nevzniká bez problémů, to přece všichni víme. A my jsme dluhy nikdy nepopírali. Uznáváme je a splácíme je postupně – tak, jak jsme se s jednotlivými věřiteli domluvili,“ sdělil Neaktualitám Dejdar. Podle něj má aféra za cíl jej pošpinit a donutit, aby „chodil kanály“.

V současné době jsou už připraveny distribuční smlouvy pro Německo, Jižní Ameriku či Itálii, s návrhem smlouvy pro severoamerický trh odlétá právník M.D.M. v pondělí do Spojených států, takže peníze z prodeje filmu by se měly začít vracet.

„Nikomu opravdu nehrozí, že by své peníze nedostal. Jen jsme na rozdíl od jiných českých projektů nejprve vyrovnali honoráře hercům a filmovým profesím vůbec, což nebývá zvykem. Ostatně já sám jsem dodnes nedostal honorář třeba za film Amerika z roku 1994, nemluvě o tom, že jsem pro něj koupil z vlastního tisíc metrů materiálu, když jsme byli v úzkých. Takhle to prostě v našem filmu chodí,“ konstatuje Dejdar.

Film Panství

Příběh se odehrává v roce 1908 v Anglii. Na Ravenscroftské panství přijíždí britský inspektor Scotland Yardu Thomas Hatcher (Martin Dejdar), aby zde vyšetřil záhadnou vraždu čeledína Patricka Roarka (Mark Huntley).

V domě žije 5 žen paní Ravenscroftová (Greta Scacchiová), její dcera Gillian (Laura Harrisová), guvernantka Charlotte Kleinerová (Gabrielle Anwarová), kuchařka Ellen Frenchová (Edie McClurgová) a služebná Dolly (Fay Mastersonová). V průběhu vyšetřování inspektor Hatcher zjistí, že smrt Patricka Roarka nebyla nešťastná náhoda, jak všechny ženy svorně tvrdí.

Naopak se zřejmě jedná o vraždu, která má navíc něco společného se smrtí majitele panství pana Ravenscrofta, který zemřel také pádem ze schodů. Výpovědi si v mnoha případech odporují a je na inspektorovi, aby zjistil tajemství Ravenscroftského panství. Zemřeli nešťastnou náhodou, zabili je duchové nebo šlo opravdu o vraždu?

Křištálová kouleVěštecká koule

Peníze z prodeje filmu v zahraničí se ale Dejdarovi nevrátí, protože jej podvede distributor.

„Nezaplatil nám peníze, které dostal za prodej do zahraničí. Za první prodej do ciziny jsme dostali skoro milion dolarů, ty jsme vrátili bance, ale dál už jsme neviděli ani korunu. Letos jsem zjistil, že jen ve Spojených státech se prodalo přes 75 tisíc DVD, akorát my z toho nic nemáme,“ uvede v rozhovoru pro deník Blesk v roce 2008.

V dubnu 2002 převezme zadluženou společnost M.D.M. Production, s.r.o. konkursní správce. Přestože závazky patřily produkční firmě, nikoliv fyzické osobě Martinu Dejdarovi, budou věřitelé požadovat peníze od něj. V pořadu 13. komnata Martin Dejdar naznačí, že mu věřitelé vyhrožovali a splácet závazky byl v podstatě přinucen z obavy o sebe a svoji rodinu.

Aby Dejdar mohl splatit dluhy v řádu milionů, začne hektickým tempem pracovat – bude hrát v divadle, v televizi, uvádět Ptákoviny, napíše knihu, bude jezdit s Formulí, vystupovat s rockovou kapelou.

Nakonec se Martinu Dejdarovi opravdu podaří splatit veškeré dluhy z roku 1999.

Zdroj: kultura.idnes.cz, or.justice.cz, www.blesk.cz, www.ceskatelevize.cz, www.csfd.cz

Témata: dluh, film, Martin Dejdar, Panství, produkce

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 9. 4. 2020, včera měl(a) svátek Ema

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt