Děkan brněnské právnické fakulty je podezřelý ze spolupráce s StB, lustrační osvědčení však odmítá

Děkan brněnské právnické fakulty je podezřelý ze spolupráce s StB, lustrační osvědčení však odmítá zdroj: MUNI.cz

1. 2. 2013, 16:09 | Jakub Hájek

stalo se 1. února 1994 90. léta

Brno – Akademický senát právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně včera rozhodl, že se obrátí na ministerstvo vnitra s žádostí o lustrační osvědčení děkana Jiřího Kroupy.

Podle předsedkyně senátu Ivy Šmídové tak senátoři dostáli znění lustračního zákona neboť děkan se ujímá své funkce až dnes.

Kroupa odmítá požádat o lustraci sám, protože je principiálním odpůrcem lustračního zákona. Negativní lustrační osvědčení je však pro výkon funkce děkana podmínkou. Včera byl ochoten komentovat nové rozhodnutí senátu pouze slovy, že vše je záležitostí dalších úvah.

[poll id=”86″]

Akademický senát ještě minulý týden proti Kroupovi osvědčení nepožadoval, včera však v tajném hlasování změnil názor. Poměr hlasů předsedkyně senátu odmítla sdělit.

Proti tom, že děkan nebyl lustrován, protestovalo v lednu ministerstvo školství, jež ovšem nemá pravomoc děkana odvolat. Podle náměstka ministra školství Ivana Pilipa však uvažuje o tom, že bude odmítat habilitace profesorů fakulty, pokud děkan lustrační osvědčení mít nebude. Jméno docenta Kroupy se podle Pilipa několikrát objevilo v tisku jako jména zapsané v registru svazků StB pod krycím jménem Stránský.

doc. Jiří Kroupa - StB

Kroupa však spolupráci s StB odmítá. Pilip řekl, že není jasné, proč Kroupa nezvolil jako odpověď žádost o lustrační osvědčení.

Křištálová kouleVěštecká koule

Jiří Kroupa skončí ve funkci děkana v témže roce, kdy ho nahradí Zdeňka Gregorová. Bude ale nadále na Právnické fakultě Masarykovy univerzity působit jako vedoucí katedry ústavního práva a politologie.

Nebude však jediným děkanem Masarykovy univerzity podezřelým ze spolupráce s StB. V roce 2004 získá pozitivní lustrační osvědčení děkan Filozofické fakulty Jiří Pavlík, který byl agentem tajné policie od roku 1974 a měl krycí jméno Břeťa. Pavlíkovo jméno bylo do seznamů StB doplněno poté, co se ukázalo, že vypadlo kvůli písařské chybě.

Na brněnské univerzitě působí ve vědecké radě i další agent StB – Vladimír Sklenář.

Zdroj: MF Dnes, 1. února 1994, zpravy.idnes.cz, www.abscr.cz

Témata: děkan, Jiří Kroupa, lustrační zákon, Právnická fakulta Masarykovy univerzity, StB, vysoká škola

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • Inu, všichni o tom

  Roman, 1. 2. 2013 16:30

  Reagovat

  Inu, všichni o tom vědí, ale jako vyučující a vedoucí diplomky je fajn :-)

 • hustý a kvůli němu

  michal, 1. 2. 2013 16:48

  Reagovat

  hustý a kvůli němu jsem neudělal zkoušku

  • Tak neudělat u něj

   radosto, 3. 2. 2013 13:28

   Reagovat

   Tak neudělat u něj zkoušku to je docela umění.

Úterý 27. 10. 2020, včera měl(a) svátek Erik

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt