Dělníci z celé republiky si přijíždějí prohlédnout stvůry na lavici obžalovaných

Dělníci z celé republiky si přijíždějí prohlédnout stvůry na lavici obžalovaných zdroj: Česká televize

3. 6. 2012, 13:12 | Jakub Hájek

stalo se 3. června 1950 50. léta

Praha – Do poslední židle naplněná soudní síň soustředěně a pozorně naslouchá, aby nikomu neušlo jediné slovo v procesu s velezrádci.

V obecenstvu je mnoho dělníků. Přijíždějí vždycky na jeden den. Dnes z toho závodu a zítra z jiného. Celé závody a obce čekají potom na jejich vyprávění. Mají co vyprávět. I ti, kteří už mnoho prožili a mnoho viděli.

Z defilé velezrádců viděli doposud tři. Jen tři; to však stačí. Stačil by jeden, kterýkoliv, aby mohli v dílně, u stroje, na poli jednotného zemědělského družstva, doma v obci s čistým svědomím říct, že ani není takové slovo, kterým by mohli nazvat ty osoby, spíš stvůry v podobě lidské.

Nelidská Horáková

Kladenský horník stojí na chodbě se svým soudruhem a rozmlouvá o Horákové. Ptají se jeden druhého, čeho chce dosáhnout a na koho chce působit svou surovou lhostejností. „Ta nemluví jako člověk, jako žena. Ta vystupuje jako Hitler.“ — „Dovedu si ji představit jako vrchní esesačku v čele koncentračního tábora.“

Z celého jejího vystupování usoudili, že to by bylo místo, kde by se uplatnila. Chorobná ctižádnost, lačnost po funkcích a po penězích, slavomam, který hnal Horákovou do čela reakčních živlů před únorem, zahnal ji i po porážce reakce na místo nejvíce vysunuté.

Nevadilo ji, že svoje stoupence spočítala na prstech. Chtěla vládnout, kralovat, třebas ve hře bez diváků. S odporem, s úžasem poslouchají dělníci, její otevřené doznání, že chtěla rozvrat, válku; její nelidskou řeč, dvojnásob nelidskou, že vychází z úst ženy, hroznější a odpornější než přiznání vrahovo.

Zrádný had Nestával

Přijeli i dělníci z Moravy. Pozastavili se nad výpovědí Nestávala. I on skládal naděje v „mezinárodním zápolení“, protože věděl, že několikačlenná tlupa velezrádců sama nic nesvede. Teď říká: „Moje tehdejší názory byly mylné, dnes toho lituju.“

Dělník z Holoubkova, který přijel ráno spolu s plzeňskou delegací, se směje. „Chtěl být pražským primátorem a aby si to vysloužil, dělal v ilegální skupině krajského důvěrníka. A sehnal všeho všudy tři lidi. Nedivím se proto, že skládal naděje v „mezinárodním zápolení“. Teď, když mu teče do bot, dělá, že se v něm ozvalo svědomí. Zrádný had.“

Kapitalistický upír Hejda

Dr. Jiří Hejdu viděli dělníci poprvé. Ale dobře jej znali a dávno. Ne přímo Hejdu, ale vůbec kapitalisty. Protože on je ten typ. Baťovsky dravý podnikatel, centrální ředitel, kapitalista od hlavy do paty. Pravý upír. Není schopen vidět nic jiného a myslit na nic jiného než na peníze, na akcie, na dividendy. „Počítal jsem, že mu vyšel měsíční plat před válkou na 71 tisíc. Rodina nezaměstnaného by za to musela žít 71 let.“

Oba soudruzi domluvili a vracejí se na svá místa, aby mohli druhý den vyprávět, že velezrádci a špioni, jak je na vlastní oči viděli, jsou ve své zrůdné podobě ještě odpornější, než si je představovali.

Rudé právo, 3. června 1950

Zdroj: Rudé Právo – Archiv.ucl.cas.cz

Témata: dělníci, komunismus, proces s Miladou Horákovou a spol., soud

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • To by se Orwell

  MoB, 3. 6. 2012 19:02

  Reagovat

  To by se Orwell divil… jeho pět minut nenávisti v čisté podobě.

 • Přesně, taky jsem si

  liberal, 3. 6. 2012 19:43

  Reagovat

  Přesně, taky jsem si na to vzpomněl.

 • Kdysi jsem viděl fotku

  Mejla, 3. 6. 2012 22:01

  Reagovat

  Kdysi jsem viděl fotku ze shromáždění nějaké fabriky, kde hlasovali pro trest smrti pro Dr. Horákovou a spol. Všichni kromě jednoho chlapa měli hnáty nahoře. Ten muž tam seděl se skloněnou hlavou, ale hlasovat odmítl. Klobouk dolů před ním. Jinak pro trest smrti pro Dr. Horákovou hlasoval i komunista Arnošt Lustig, jestli se nepletu, ale ten se za to alespoň omluvil.

Sobota 8. 8. 2020, včera měl(a) svátek Lada

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt