Demonstrace studentů v Praze byla rozmetána bezpečnostními složkami

Demonstrace studentů v Praze byla rozmetána bezpečnostními složkami zdroj: Vít Mádr

17. 11. 2010, 18:31 | Marek Hnátek

stalo se 17. listopadu 1989 80. léta

Praha – Bezpečnostní složky dnes brutálně rozehnaly demonstraci studentů, která se uskutečnila na protest stávajícímu komunistickému režimu. Stále chatrnější systém nedokázal na akci mladých lidích reagovat jinak než silou. Mnoho studentů bylo zraněno, další desítky z nich byli zatčeni. Mluví se i o mrtvých. Události přilily olej do ohně stupňující se občanské nespokojenosti. Současný totalitní systém se v Československu možná blíží svému konci.

Nepomohlo ani to, že účastníci demonstrace byli po celou dobu pokojní, skandovali hesla nenásilí a před útokem seděli na zemi před policií. Dav byl obklíčen, než na něj obušky zaútočili příslušníci bezpečnosti a červených baretů. Jediná úniková cesta vedla skrz uličky, které úmyslně vytvořily útočící policisté. Každý, kdo se pokusil projít, byl opakovaně napaden. Útoku neutekli ani stojící lidé a přihlížející.

Je otázkou, jak na tuto událost československá veřejnost zareaguje. Je možné, že se stát stane jedním z dalších, kde pokulhávající komunismus ztratí moc.

Tajné videozáznamy Státní bezpečnosti

Podařilo se nám sehnat tajné videozáznamy StB. Věříme, že se současný režim zhroutí a naše redakce nebude v budoucnu souzena za protistátní činnost.

Průběh demonstrace

V odpoledních hodinách se na Albertově začaly shromažďovat davy lidí. V 16.00 byla demonstrace zahájena zpěvem studentské hymny Gaudeamus Igitur. Počet účastníků se odhadoval na 15 000. V 16.40 se většina demonstrantů vydala na Vyšehrad. Po příchodu zcela zaplnili prostor před Kostelem.

Kráce po 18. hodině byla demonstrace oficiálně ukončena. Lidé se začaly houfně přemisťovat do města. Tisíce z nich zamířily na Karlovo náměstí, cestu jim ale zaterasily bezpečnostní složky. Zde došlo k prvnímu konfliktu. Zadní řady náhle zastaveného davu začaly tlačit na přední, což vedlo k protržení policejní bariéry. Cestě demonstrantů do centra však zabránily přivolané posily.

Průvod se po další cestě a odbočkách dostal do slepé uličky a byl obklíčen policejními kordony. Ze začátku nebyla atmosféra násilná. Jednotlivci mohli volně odcházet. Čekalo se na další vývoj. Ten nastal po čtvrt na devět večer. Policisté posílení speciálními jednotkami se začali k lidem blížit. Přišly první útoky, které se postupně naplno proměnily v bití obušky.

Stovky lidí byly zraněny, desítky zatčeni a odvlečeni do policejních autobusů.

[poll id=”25″]

Přípravy demonstrace

Aby byla akce povolena ústředním výborem KSČ, bylo jejím oficiálním cílem uctění památky Jana Opletala. Hlasitá část studentů ji však chtěla využít i k protestům proti totalitnímu režimu a po zahájení demonstrace vykřikovali protikomunistická hesla. V dlouhodobém gradujícím napětí byly toho dne zmobilizovány bezpečnostní složky.

Čtyřicet let šedivého vězení

Současný režim vytvořil z Československa věžení obehnané ostnatým drátem. Komunistická ideologie, navenek se prezentující jako snaha o vytvoření beztřídní a solidární společnosti, měla a má úplně jiné cíle. Pod taktovkou Mosky zcela ovládla běžný život občanů.

KSČ – Komunistická strana Československa – byla založena Aloisem Munou v roce 1918 v Moskvě. Roku 1921 došlo v Československu ke spojení různých názorových komunistických skupin a plnému vytvoření strany. Do druhé světové války se však jednalo o asystémové politické uskupení, neschopné ovlivňovat veřejné dění. Strana dosáhla minima úspěchu. Kvůli otevřenému odporu vůči demokracii a masarykismu byla na přelomu let 1938 – 1939 dokonce rozpuštěna rozhodnutím ministerstva. Čeští komunisté se přesunuli do ilegality.

V předválečné KSČ neustále vyvstávaly vnitřní konflikty v názorech o budoucím směřování strany. Byly zde proudy schopné přijmout některé prvky demokracie a pluralitního politického systému, ale i hlasité tábory anarchokomusnistů volajících po okamžité revoluci a nastolení diktatury proletariátu. Pozdější přijetí mnichovské dohody bylo komunisty prezentováno jako krach buržoazie a zrada imperialistických spojenců a prezidenta Beneše.

Ve zcela jiném postavení se KSČ vrátila na scénu po válce – jako šiřitel myšlenek velkého spojence a osvoboditele Sovětského svazu. Přesunula se z okraje politického dění do samotného středu. Občané se po šesti letech strávených v Protektorátu radují ze svobody a nechají komunistům volnou ruku.

Nastaly pomalé kroky k uchvácení moci.

Na jaře 1946 se uskuteční první poválečné „svobodné“ volby, do kterých KSČ jde s umírněným, široce přijímaným programem. Získá 40,17 % hlasů.

Po dalších přípravách, infiltraci důležitých míst a likvidaci odporu uchvacují komunisté v únoru 1948 moc v Československu. Tím nastává zcela nová etapa v dějinách tohoto státu. Zesiluje se vazba na Moskvu. KSČ se stává vůdčí silou, která nepřipustí žádný odpor. Dokonce i za Rakouska-Uherska respektovaný pluralitní politický systém je rozprášen.

Nastalo násilné „budování socialismu“.V plné míře byla zahájena perzekuce a štvavá kampaň proti duchovenstvu, podnikatelům, politickým protivníkům a dalším. Prezident Edvard Beneš, jeden ze zakladatelů svobodného Československa, podepsal 2. 6. 1948 svou demisi. Na jeho místo nastoupil 14. června Klement Gottwald. 27. června se KSČ sloučila s ČSSD.

Mezi lety 1949 a 1954 byly v Československu zřízeny věznice pro politické vězně a přes 100 táborů nucených prací. Zatýkalo se bez možnosti obhajoby. Tábory prošlo přes 200 000 československých občanů.

Většina komunistů, důrazně obhajujících beztřídní společnost a vzájemnou rovnost lidí, vstoupila do strany a spolků z ryze osobních důvodů. V republice zavládla atmosféra strachu.

Kolize ideologie po smrti Stalina a Gottwalda

I po uvolnění tvrdých poměrů a budování „socialismu s lidskou tváří“ nastala po ztrátě ikon krize. Ukázaly se základní nedostatky komunismu. Ani přes masivní propagandu se režim v Československu neubránil problémům a nevoli ve společnosti.

Vše vyvrcholilo 16. 10. 1968, kdy na českolovenské území vjela vojska Varšavské smlouvy a byla zahájena normalizace. KSČ se snažila prostřednictvím spolků a organizací proniknout do každodenního života. Za sociální jistoty a životní standard si úspěšně kupovala mlčení veřejnosti.

V pozdějších letech však opět došlo ke kolizi ideologie komunismu s reálným životem. Komunisté se pokusili reagovat různými opatřeními, mezi kterými nechybělo ani povolení dříve tak zatracovaného drobného podnikání. Neklid ve společnosti, který se důrazně projevuje dnešními událostmi, se jim ale nepodařilo potlačit.

Křištálová kouleVěštecká koule

17. listopad zahájí sérii událostí, které později vejdou ve známost jako „Sametová revoluce“ — nenásilné převzetí moci a přechod od totalitního systému k demokracii.

Ani po letech však komunismus Česko neopustí. KSČM se stane vlivnou stálicí na politické scéně. Mnoho lidí bude s nostalgií vzpomínat na budování socialistického státu. I mladí lidé se budou do strany hlásit.

Zdroj: Wikipedie.org, Video – USTRCR.cz

Témata: demonstrace, komunismus, KSČ, protest, Sametová revoluce, student

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • Těm študentíkům měli dát

  Standa Rolenc Halbich, 17. 11. 2010 19:00

  Reagovat

  Těm študentíkům měli dát přes hubu mnohem víc! Díky nim máme co máme – modrý kmotry, úplatky, všude draho, kriminalita, drogy, bezdomovc atd atd!
  Kdo říká, že za komunismu bylo špatně, neví o čem mluví, já jsem se měl výborně, nic mi nechibělo… ale dnes? Majetek rozkradenej, tunedědek se nám směje na hradě… až je mi k breku. Chce tu udělat novou revoluci, ale opačným směrem vážení !!!

  • Ty jsi dobrej deb*l.

   tajný manekýn, 17. 11. 2010 19:40

   Reagovat

   Ty jsi dobrej deb*l. Cos dělal za komančů? Jestlis dělal nějakýho podržtašku papalášovi na UVKSČ, tak se nedivím, že ses měl výborně :-/
   Ne každej ale měl žaludek na to aby tohle dělal a ne každej si chtěl nechat křivit páteř !!
   Tebe by měli poslat na “workshop” do uranovýho dolu, možná by se ti v hlavě rozsvítilo…

 • Ten den sem se

  Adél, 24. 1. 2011 16:52

  Reagovat

  Ten den sem se narodila :) a očividně se za komunistů neučilo pravopisu, nemám pravdu, pane? Nebo snad v té době byly chyby s měkkým i? ;)

 • Tak sovětská vojska vjela

  slunicko, 25. 1. 2016 14:39

  Reagovat

  Tak sovětská vojska vjela do země 16. 12. 1968? Hleďme, hleďme, co se všechno nedozvíme…

  • Sorry, 16. 10. 1968.

   slunicko, 25. 1. 2016 14:39

   Reagovat

   Sorry, 16. 10. 1968.

Úterý 27. 10. 2020, včera měl(a) svátek Erik

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt