Do Česka dorazila druhá vlna ničivých povodní

Do Česka dorazila druhá vlna ničivých povodní zdroj: Wikipedia.org

12. 8. 2010, 14:25 | Jakub Hanyáš

stalo se 12. srpna 2002 21. století

Praha – Po zhruba šesti dnech od katastrofických zpráv hydrometeoroligkého úřadu se předpověď naplňuje – po první vlně záplav dnes v ranních hodinách přišla do České republiky, přesněji především do Čech, ničivá povodeň, kterou už nyní odborníci odhadují na pětisetletou až tisíciletou vodu. Údajně půjde o nejničivější povodně od povodní na Moravě roku 1997. V několika krajích již byl hejtmany vyhlášen stav nebezpečí a premiérem Vladimírem Špidlou stav nouze.

První zprávy o možných povodních se začaly objevovat už 6. srpna, kdy se nad Ćeskou republikou začala prohánět tlaková níže, která zapříčinila husté srážky především 7. a 8. srpna. Tyto srážky dokázaly naplnit většinu jihočeských řek. Optimismus zavládl, když 9. sprna přestalo pršet a i když už tou dobou Vltava dosahovala rekordního průtoku 1500 metrů krychlových za sekundu, odborníci se domnívali, že jsme z nejhoršího venku – lidé tedy začali uklízet a čistit své domovy a pojišťovny dokonce sčítat škody. O to hůře se všichni smiřovali s tím, když včera a dnes začalo opět vydatně pršet. Nasáklá půda již nebyla schopná další vlhkost pojmout, a tak voda stékala do řek, a ještě tak zhoršila už tak krizovou situaci.

Dnes došlo k zaplavení většiny velkých měst v Čechách a průtok Vltavy dosáhl 1790 metrů krychlových za sekundu, což zapříčinilo výstavbu hrází z pytlů s pískem a evakuaci obyvatel hlavního města. Odborníci odhadují, že pokud se bude hladina řeky nadále zvyšovat tímto tempem, bude potřeba evakuovat až stovky tisíc lidí a škody pouze v hlavním městě vyletí do miliard. Je jen otázkou, co nás může v příštích dnech čekat, neboť voda už začala olizovat některé mosty a odborníci například upozorňují na to, že se velká voda blíží k neratovické chemičce Spolana, jejíž zaplavení by mohlo mít katastrofální dopady.

Křištálová kouleVěštecká koule

Průtok Vltavy v následujících dnech dosáhl neuvěřitelných 5000 metrů krychlových za sekundu, a byl tak zaplaven například celý Karlín a několik stanic pražského metra. Dochází k plošných výpadkům elektrického proudu. Po několika dnech se hladina řek ustaluje a voda dokonce začíná opadat. Kvůli těmto ničivým povodním bylo nakonec evakuováno přes 200 tisíc lidí a škody byly vyčísleny na neuvěřitelných 73 miliard, z nichž 6 miliard spolykalo poškozené metro. Povodně nicméně přispěly k přijetí zákona o integrovaném záchranném systému a zvýšení bezpečnostích opatření týkajících se povodní.

Zdroj: CT24.cz, Wikipedia.org

Témata: povodně, voda

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 3. 6. 2020, včera měl(a) svátek Jarmil

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt