Dubno se stalo přírodní rezervací

Dubno se stalo přírodní rezervací zdroj: Turistik.cz

17. 2. 2012, 15:44 | Jiřina Nováková

stalo se 17. února 1956 50. léta

Náchod – Lužní les pralesovitého typu, v jehož podrostu se daří značnému množství kvetoucích rostlin, byl vyhlášen jako Přírodní rezervace Dubno.

Nachází se severovýchodně od České Skalice u Náchoda, v nadmořské výšce 290 m a jeho rozloha je 86,19 ha. Součástí rezervace jsou kromě lesa přilehlé louky a vodní plocha Zličského rybníka.

Tento prostor byl v minulosti svědkem i válečných událostí. Tou první byl střet husitského vojska Jana Žižky se spojenými katolickými pány roku 1424, které vedl Jan Městecký z Opočna. Druhou vojenskou událostí byla bitva prusko-rakouské války roku 1866, kterou připomínají  pomníky a hroby z tehdejší doby. Dominantou je Spící lev, který se nachází na okraji rezervace.

Křištálová kouleVěštecká koule

Oblast bude hnízdištěm značného množství ptáků, jako třeba žluva hajní, lejsek bělokrký, rákosník velký a proužkovaný, ťuhýk obecný, strakapoud prostřední, puštík obecný, hrdlička divoká. Zajímavostí se stane velké množství měkkýšů, kterých bude asi na 70 druhů.

Dubno bude jedním z nejbohatších nalezišť tohoto druhu ve východních Čechách.

Zdroj: Turistika.cz

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 5. 4. 2020, včera měl(a) svátek Ivana

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt