Dukelský průsmyk překročen, první českoslovenští vojáci už osvobozují naše území

Dukelský průsmyk překročen, první českoslovenští vojáci už osvobozují naše území zdroj: Wikipedia.org

6. 10. 2012, 11:29 | Tadeáš Sedláček

stalo se 6. října 1944 ½ 20. stol.

Kalinov – První československý armádní sbor dnes dopoledne překročil hranice Slovenského štátu, čímž započalo osvobozování území bývalého Československa (první byla osvobozena slovenská obec Kalinov).

Stalo se tak po těžkých bojích v rámci tzv. karpatsko-dukelské operace, ve které se střetli armády Třetí říše a Sovětského svazu, včetně jejich spojenců na obou stranách. Samotná operace měla za úkol propojit Rudou armádu se Slovenským národním povstáním, které vypuklo v srpnu a bylo namířeno proti klerofašistickému režimu Tisa, který byl pouhou Hitlerovou loutkou.

Načasování však nebylo úplně ideální, a tak bylo Slovenské národní povstání i karpatsko-dukelská operace utopeny v krvi. Z dnešních bojů však vojáci vedení generálem Svobodou vyšli vítězně, a tak jim ustupující Wehrmacht dovolil vstoupit na území bývalého Československa. To neexistuje od března roku 1939, kdy zbytek území Čech (to bylo okleštěné Mnichovskou dohodou) obsadilo Německo a na Slovensku byl vyhlášen Slovenský štát.

V těchto podzimních dnech je však jasné, že nacistickému Německu zvoní umíráček a český národ se může těšit na vzkříšení.

Křištálová kouleVěštecká koule

Německo se naneštěstí bude bránit až do svého úplného konce. Ten nastane 8. května 1945, kdy bude podepsána bezpodmínečná kapitulace. Drtivá většina bývalého Československa bude okupována Sovětským svazem, západ Čech budou mít v rukou Američané. Částečné svobody si však budou Češi a Slováci pouze necelé tři roky, neboť po 25. únoru bude nastolen komunistický režim.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Témata: Československo, druhá světová válka, nacismus, rudá armáda, Sovětský svaz

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 28. 2. 2020, včera měl(a) svátek Alexandr

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt