Důstojná oslava 1. máje: Jednotně za socialismus, jednotně cestou přestavby a demokratizace

Důstojná oslava 1. máje: Jednotně za socialismus, jednotně cestou přestavby a demokratizace zdroj: Smirice.eu

1. 5. 2012, 8:24 | Jiřina Nováková

stalo se 1. května 1989 80. léta

Praha – Naši občané v celé Československé socialistické republice tradičním způsobem oslavili velký svátek pracujících – 1. máj. Všude, kde se konaly manifestace a průvody, ve všech krajských a  okresních městech i v jiných místech naší vlasti byla slavností výzdoba a sváteční nálada.

Oslavy mezinárodního svátku pracujících desítky let patří neoddělitelně k našemu politickému, společenskému a občanskému životu. Mnozí naši lidé si nedovedou představit, že by se prvomájová manifestace mohla konat bez nich.

O tom svědčila velká účast na všech prvomájových manifestacích. Bylo i hodně mladých lidí. Bylo je vidět i slyšet. Hesla, transparenty i nadšení byly svědky toho, co prožíváme na svých pracovištích.

Je to zápas za uskutečnění přestavby a demokratizace, je to úsilí vyrovnat se se současnými úkoly a připravit se na nové podmínky, za nichž budeme v celém národním hospodářství pracovat od příštího roku. Je to období, ve kterém se chystáme k XVIII. sjezdu strany.

Prvomájové manifestace nesly i pečeť mezinárodní solidarity s pracujícími celého světa a výrazné znamení sounáležitosti s lidem socialistického společenství. Odrazila se v nich zejména úcta, kterou chováme k Sovětskému svazu i k jeho mezinárodní politice. Ta, která stále více otevírá šance pro život v míru, bez jaderných katastrof. Idea mírového, bezpečného evropského domu, která poprvé byla před dvěma roky vyslovena nejvyšším sovětským představitelem právě na naší půdě, zakotvila v myslích i srdcích také našich lidí.

Lidé naší země jsou zcela odhodláni přispět k jeho budování a žít v něm spolu s ostatními evropskými státy jako rovnoprávný partner, v atmosféře vzájemné spolupráce a důvěry.

Prvomájové pozdravy zejména patřily všem pracujícím a tvůrčím silám naší šťastné socialistické země.

Rudé právo, 2. května 1989,  str. 1

Zdroj: Rudé Právo – Archiv.ucl.cas.cz

Témata: oslava, průvod, první máj, socialismus, svátek práce

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • Ale kdež... jako žák

    MoB, 1. 5. 2012 10:43

    Reagovat

    Ale kdež… jako žák ZŠ jsem se snažil co nejdříve zbavit mávátka (pokud už jsem měl smůlu a jedno jsem vyfasoval), ti starší co vím se vytratili na pivo a párek, případně podle počasí něco ostřejšího, a hlavně nepamatuju, že by to někdo moc žral. Prostě “se muselo”, bylo to povinné.
    Samozřejmě to bylo lepší než smrdět ve škole, byla sranda, hlavně když bylo venku hezky. Ale došlo i na tu solidaritu, když jedni kryli druhé, kteří nepřišli nebo zrovna někde nasávali. Takže Rudé právo zas tak nelhalo :D

Sobota 4. 7. 2020, včera měl(a) svátek Radomír

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt