Edvard Beneš abdikoval, Československo je bez prezidenta

Edvard Beneš abdikoval, Československo je bez prezidenta zdroj: Lidovky.cz

5. 10. 2010, 10:20 | Václav Bešťák

stalo se 5. října 1938 ½ 20. stol.

Praha – Československo v těžkých chvílích dostává další ránu. Prezident Edvard Beneš se dnes rozhodl složit svoji funkci a odejít do exilu. Ještě předtím však stihl jmenovat novou vládu.

„Vážení spoluobčané! Poslal jsem právě panu předsedovi vlády list, kterým se vzdávám svého presidentského úřadu a obracím se k vám, abych se s vámi jako president rozloučil,“ začal dnes svůj poslední rozhlasový projev druhý prezident Československa Edvard Beneš. Důvodem k jeho abdikaci byly události z předešlých dní. Vzdát se své funkce měl v úmyslu hned po podepsání mnichovského diktátu, ale toto rozhodnutí o několik dní odložil, aby stihl vytvořit novou, stabilnější a trvanlivější vládu.

Poslechněte si rozhlasový projev Edvarda Beneše ke své abdikaci

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Ve svém projevu poukázal na nespravedlivost, ale přesto zdůraznil, že nebude nikoho rekriminovat. „Jednou všechny bude soudit historie a rozhodne spravedlivě. Řeknu jen to, co cítíme bolestně všichni. Oběti, které byly od nás tak důrazně žádány, jsou neúměrné, nejsou spravedlivé. Národ toho nikdy nezapomene, i když to nese s důstojností, klidem a sebevědomím, které budí obdiv všech.“

Beneš došel k závěru, že odchod je pro něj, jako pro demokrata, to nejsprávnější, co může učinit. Domnívá se, že svým odchodem umožní národu, aby se klidně a nerušeně vyvíjel v novém prostředí. Také bychom se podle něj neměli zříkat přátel, ale naopak – získávat přátele nové. Upozorňuje také na to, že poměry s našimi sousedy se nyní hodně změní. Vzápětí ale dodává našemu národu odvahu: „Jsme stále dost silní a dost početní, dívejme se proto s nadějí na svoji národní budoucnost. Jsme národ typicky střízlivý a jako jsme nezpyšněli v štěstí, neztratíme hlavu ani ve svém neštěstí.“

Pro náš národ zpráva o Benešově abdikaci rozhodně není šťastnou, protože kromě velmi schopné vlády nemáme nikoho, kdo by nás v tomto těžkém období vedl. Nyní by nás ale přesto měla zajímat volba dalšího prezidenta. Ta byla naplánována na předposlední den tohoto měsíce.

Křištálová kouleVěštecká koule

Volba prezidenta proběhne 30. října 1938. Jediným kandidátem bude Emil Hácha. Obě komory se sejdou v Rudolfinu a bude odevzdáno 312 platných hlasů, z nichž 272 bude pro Háchu. Emil Hácha, který ke zvolení potřebuje 182 hlasů se tak stane třetím prezidentem Československa. Edvard Beneš Emila Háchu neuznává a v exilu vystupuje jako skutečný prezident republiky. Přesto bude 28. října 1945 Beneš znovu zvolen.

Zdroj: Wikipedia.org, Fronta.cz

Témata: Mnichov 1938

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pondělí 30. 3. 2020, včera měl(a) svátek Taťána

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt