Ferdinand I. Habsburský se jednomyslnou volbou stává českým králem

Ferdinand I. Habsburský se jednomyslnou volbou stává českým králem zdroj: Wikipedia.org

23. 10. 2011, 14:59 | Michal Ozogán

stalo se 23. října 1526 starší

Praha – Jsou to teprve 2 měsíce, co Ludvík Jagelonských zemřel v bažinách Moháče, a české země už mají nového krále. Jednomyslně jím byl zvolen Ferdinand z významného rodu Habsburků.

Nebyl ovšem jediným kandidátem na českou korunu. Zajímali se o ní ještě například polský král a litevský kníže Zikmund I. Starý či kandidáti z Bavorska. Prosadit se pokoušeli i příslušníci českých rodů Zdeněk Lev z Rožmitálu a Vojtěch z Pernštejna. Ferdinand si však svou nejsilnější pozici dokázal udržet.

Ačkoliv se stal českým králem, rozhodně se to neudálo tak, jak původně plánoval. Nechtěl být zvolen za základě hlasování nějakého sněmu, aby nikomu v Čechách nic nedlužil. Nejdříve poprosil svého bratra, německého krále Karla V., aby mu udělil titul v léno. Ten však na něco takového neměl pravomoci. Rovněž se pokoušel prosadit své dědické nároky jako švagr zemřelého krále Ludvíka. České stavy nicméně byly neoblomné.

Aby si získal jejich přízeň, snažil se jim dávat nejrůznější sliby. Ujistil je, že bude dodržovat kompaktáta, respektovat nezávislost českých stavů, přesune své sídlo do Prahy a naplní státní pokladnu penězi.

Česká šlechta doufá, že je spojení s Habsburky ochrání před tureckou hrozbou. Jestli to byla dobrá volba ukáže až čas.

Křištálová kouleVěštecká koule

Ferdinand I. nakonec ze svých slibů nesplnil prakticky nic. Snažil se centralizovat moc, vládnout ve svých zemích absolutisticky a omezovat moc šlechty i měst. Čechy, původně spojené pouze v personální unii, se postupně měnily v pouhou provincii Rakouska.

Zdroj: Wikipedia.org, Toulky českou minulostí

Témata: Ludvík Jagelonský

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 31. 5. 2020, včera měl(a) svátek Ferdinand

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt