Festival CzechTek začal za přítomnosti policie

Festival CzechTek začal za přítomnosti policie zdroj: Flickr.com

29. 7. 2011, 14:25 | jaroslavpoks

stalo se 29. července 2005 21. století

Mlýnec, Tachovsko – Posluchači a vyznavači stylu freetekno přišli letos zkrátka. Narychlo svolávaný festival CzechTek neměl letos podle Policie ČR řádná povolení k jeho uskutečnění, a tak nedošlo ani k jeho plánovanému zahájení, které měly sledovat tisíce lidí. Podle svědků policisté použili neobvykle mnoho prostředků, jak akci zabránit. Nejen proto pořadatelé mluví o zásahu na politickou objednávku.

Tajemný festival

CzechTek, jehož historie sahá až do roku 1994, je proslulý svou záhadností. Místo a datum konání jsou totiž pro širokou veřejnost známy buď velmi krátce před začátkem, nebo přímo až v den jeho konání. Výjimku tvoří nejužší část pořadatelského týmu a někteří nadšení fanoušci onoho hudebního stylu. Proto se stalo jakýmsi nepsaným pravidlem, že o místě konání spekulují média i několik dnů před oficiálním oznámením na internetových stránkách projektu. Stejně tomu bylo letos – informace o místě konání měla média nepotvrzené celé tři předcházející dny, avšak webové stránky CzechTeku teprve až dnes potvrdily, že se festival uskuteční poblíž Mlýnce na Tachovsku.

Policisté byli připraveni dlouho dopředu

Podle dostupných informací se policie na CzechTek připravovala neobvykle s velkým časovým předstihem. Již před týdnem totiž zaznamenala neobvykle velké přesuny cizinců do západních Čech, o kterých se tak policisté domnívali, že se stanou místem konání pro festival. Stránky festivalu navíc přišly s tvrzením, že rozkaz k rozehnání lidí na festivalu byl vydán ještě před začátkem akce.

Pořadatelé: CzechTek proběhne legálně

Předevčírem se proto na stránkách festivalu objevila informace, že festival proběhne legálně, čili na soukromém pozemku s povolením majitele, a výzva, aby účastníci vyžadovali adekvátní jednání od pravděpodobně přítomné policie. Skutečnost byla však odlišná. Zatímco farmáři po tom, co radnice v Moravských Budějovicích obdržela oznámení o konání festivalu, začali přilehlé pozemky hnojit močůvkou, policisté celý pozemek obklíčili. Jako důvod byl uveden nesouhlas majitelů přilehlých pozemků k přístupu všech účastníků festivalu, načež následovala blokáda sjezdu z dálnice D5. Na místo se tak nedostaly ani přenosné toalety, ani cisterna s pitnou vodou. Podle pořadatelů nebyl na pozemek vpuštěn ani geodet, který měl vyměřit území pro místo konání. Později se nicméně ukázalo, že na pozemek vede účelová komunikace, na které však mají probíhat nedokončené stavební práce.

Konání festivalu je tak prozatím plně zabráněno. Pořadatelé však slibují, že festival proběhne.

Aktualizace: Po nepravdivém prohlášení, že majitel pozemku, kde se měl festival uskutečnit, svůj souhlas s konáním akce odvolal, se po vyjasnění majetkových vztahů a souhlasů krátce po čtvrté hodině začali dostavovat první, policií vpuštění příchozí posluchači.

Zdroj: Idnes.cz, Wikipedia.org

Témata: hudba, policie

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 5. 4. 2020, včera měl(a) svátek Ivana

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt