Filozof Patočka a skalní demokrat? Spíš reakcionář a obhájce fašismu!

Filozof Patočka a skalní demokrat? Spíš reakcionář a obhájce fašismu! zdroj: CT24.cz

3. 3. 2013, 18:27 | Jaroslav Srna

stalo se 3. března 1977 70. léta

Před několika dny zapochyboval redaktor Springerova Weltu v rozhovoru s Ludvíkem Vaculíkem, že by různí ti Hájkové, Mlynářové, Krieglové byli těmi nejvhodnějšími pro prosazování protisocialistických cílů Charty 77.

Na připomínku redaktora, že se dějiny zřejmě nemohou opakovat, „když se za tytéž cíle zasazují titíž politici jako tehdy“, odvětil mu autor Dvou tisíc slov: „Přirozeně nikoli. Ale dnes vystupují také nové osobnosti jako profesor Patočka.“

Kdo je tato údajně nová osobnost, kterou hrstka zkrachovalých politiků vystrkuje jako svou čistou zástavu? V úterních televizních novinách poukázal docent Jiří Cvekl na to, že tento „čistý filozof“ Patočka, který je dnes vydáván za skalního demokrata, v době, kdy demokracie byla opravdu ohrožena, na její obranu nevystupoval.

Naopak. Ve studii Česká vzdělanost v Evropě, kterou vydal v roce 1939, kdy nacisté u nás brutálními prostředky zaváděli fašistickou totalitu, Patočka zastával stanoviska, že buržoazní demokracie je jen „zhoubou a blamáží“, a celou naši pokrokovou literaturu označoval za úpadkovou.

Durychovo protidemokratické klerikální pojetí českých dějin vydával za ideový vrchol a „obnovitelský čin“. A fašismus obhajoval také ve svém filozofickém díle, které vydal v roce 1942, tedy v době, kdy nacistická agrese proti evropským národům vrcholila, když označoval nacistický světový názor za legitimní plod německé klasiky.

Reakční protidemokratická minulost se znovu jasně vyjevila v roce 1968, kdy znovu zaútočil proti socialistickému zřízení z pozic „skalního“ demokrata, kterému dokonce tehdejší „obrodný proces“ byl málo radikální pro přípravu kontrarevolučního zvratu.

Jak vidno, „čistá věda“ s kterou nyní manipuluje Patočka, není nic jiného než špinavá záležitost. V jednom je však tento „čistý vědec“ zásadový: byl reakcionářem ve svém mládí a zůstal jim dodnes. A dodávají-li si ho tzv. bojovníci za lidská práva do svého čela a označují-li ho za „novou osobnost“, je alespoň jasné, oč jim jde.

Křištálová kouleVěštecká koule

Jan Patočka byl s Václavem Havlem a Jiřím Hájkem jedním z prvních tří mluvčích Charty 77. Svými posledními texty jí vtiskne výrazný občanský a mravní charakter (v duchu své vlastní filosofie).

Po setkání s holandským ministrem zahraničí Van der Stoelem bude opakovaně vyslýchán StB, po jednom náročném výslechu bude hospitalizován a 13. března 1977 zemře na mozkovou mrtvici. Jeho pohřeb se stane významnou událostí protikomunistického odporu.

Po Janu Patočkovi bude pojmenována ulice v Praze 6 – Břevnově.

Zdroj: archiv.ucl.cas.cz, cs.wikipedia.org

Témata: Charta 77, filozofie, Jan Patočka

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 20. 4. 2021, včera měl(a) svátek Rostislav

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt