Firmy neoprávněně propagují dětskou umělou výživu

Firmy neoprávněně propagují dětskou umělou výživu zdroj: Mimibaby.webnode.cz

15. 6. 2012, 15:18 | Jiřina Nováková

stalo se 15. června 1994 90. léta

Postup zahraničních firem, které v tuzemskou často až příliš agresivně propagují kojeneckou umělou výživu, odporuje Mezinárodnímu kodexu marketingu náhrad mateřského mléka. Ten vypracovala Světová zdravotnická organizace.

Porušování zásad tohoto kodexu v praxi vypadá tak, že zástupci firem navštěvují porodnice a rozdávají matkám vzorky svých výrobků nebo vylepují reklamní letáky v lékárnách za účelem propagace těchto výrobků.

Mezinárodní kodex má charakter doporučení a byl vytvořen k ochraně a podpoře kojení, nikoliv aby působil kontraproduktivně. Kojení je celosvětově uznáno jako nejoptimálnější výživa miminek. S ohledem i na matku je kojení velmi prospěšné pro její zdraví a je dokázáno i výzamné procentuální snížení rizika onemocnění rakovinou prsu.

Ačkoliv Světová zdravotnická organizace doporučuje kojení jako výlučnou výživu do čtyř až šesti měsíců věku dítěte, v České republice kojí jen necelá třetina žen do tří měsíců a pouze jedna desetina do šesti měsíců věku dítěte.

 
Česká republika kodex na ochranu kojení podepsala. Zbývá jen přijmout dokument do národní legislativy a zpracovat vlastní pravidla, aby se kodex účinně uplatnil v tuzemských podmínkách.

Zdroj: MF Dnes, 15. června 1994

Témata: dítě, kojení, reklama, výživa

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 14. 5. 2021, včera měl(a) svátek Servác

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt