George Bush se podruhé ujal úřadu prezidenta USA

George Bush se podruhé ujal úřadu prezidenta USA zdroj: Visitingdc.com

20. 1. 2012, 6:54 | Jiří Uhlíř

stalo se 20. ledna 2005 21. století

Washington – Prezident USA George Bush dnes složil prezidentskou přísahu a započal tak úřadování ve svém druhém volebním období. O rok dříve, kdy porazil ve volbách republikánského kandidáta Johna Kerryho velice těsným výsledkem, G. Bush získal 50,77% hlasů.

Hned po zvolení apeloval na změnu v systému sociálního zabezpečení z důvodu stárnutí populace. V roce 1950 pracovalo 16 lidí na jednoho příjemce, v roce 2005 to dělalo 3,3 pracujících na jednoho příjemce a v dalších letech se očekával podobný vývoj.

V témže roce se zúčastnil 31. summitu průmyslově nejvyspělejších demokratických zemí G8, kde jednal o snížení produkce skleníkových plynů. Bush konstatoval, že návrh na snížení emisí CO2 podle Kjótského protokolu není řešením. USA jako jediná země Kjótský protokol neratifikovala. Bush však uznal, že globální oteplování existuje, a že lidské aktivity můžou tento jev zvyšovat.

Bushova popularita a podpora byla po 11. září na velice vysoké úrovni. Americký lid cítil povinnost odplaty islámským fundamentalistům za teroristické útoky. V roce 2005 Bush oznámil, že počty vojáků v Iráku by se měly pomalu začít redukovat, především z důvodu apelu veřejnosti.

Křištálová kouleVěštecká koule

Nezvládnutá situace po teroristických útocích 11. září a špatné výsledky v bojích v Iráku a Afghánistánu vynesou Bushovi titul nejneoblíbenějšího amerického prezidenta. Ve veřejných průzkumech dokonce jeho neobliba předčí i Richarda Nixona, jediného prezidenta Spojených Států, který abdikoval. V lednu 2009 ho ve funkci prezidenta nahradí demokrat Barack Obama.

Témata: George W. Bush, prezident, USA

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 28. 5. 2020, včera měl(a) svátek Valdemar

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt