Gestapo vypátralo vrahy zastupujícího říšského protektora

Gestapo vypátralo vrahy zastupujícího říšského protektora zdroj: Český rozhlas

18. 6. 2010, 12:53 | jaroslavpoks

stalo se 18. června 1942 ½ 20. stol.

Praha – Dnes byli dopadeni nepřátelé Říše, kteří zosnovali 27. května atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Ten, jak jsme vás již informovali, 4. června v nemocnici Na Bulovce podlehl svým zraněním. Úkryt, kde se atentátníci skrývali, byl odhalen díky informacím parašutisty Karla Čurdy.

Krátce po čtvrté hodině ranní byl příslušníky pražského gestapa obklíčen kostel sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, domnělé místo pobytu atentátníků. Po výzvě ke složení zbraní, na niž nepřišla žádná odpověď, byli policisté nuceni užít mírumilovných prostředků – nejdříve vody z hadic hasičského sboru, který přispěchal na pomoc, a pak slzných granátů. Když ukryvší Adolf Opálka, Jan Kubiš, Jan Hrubý, Jaroslav Švarc, Josef Bublík, Josef Gabčík a Josef Valčík i přesto neuposlechli rozkazu, byli policisté nuceni si pro jejich životy dojít a zakončit tak jejich persekuci za zradu vůči Říši. Bylo zavražděno několik příslušníků gestapa, další byli odvezeni s těžkými zraněními do nemocnice. Všech sedm odpůrců bylo zabito.

Křištálová kouleVěštecká koule

Ve skutečnosti Josef Bublík a Jan Kubiš zemřeli při převozu do nemocnice, zatímco zbylých pět atentátníků spáchalo sebevraždu – Adolf Opálka během přestřelky (strhla se, když byli s Bulíkem a Kubišem na hlídce), zbylí Jan Hrubý, Jaroslav Švarc, Josef Gabčík a Josef Valčík v úkrytu po té, co vzdali možnost prokopat tunel ke kanálu ústícím do Vltavy. I jejich zásluhou byla odvolána Mnichovská dohoda a přislíbeno obnovení Československa v předválečném stavu. Karel Čurda byl po skončení války 29. dubna 1947 popraven za vlastizradu vůči Československu.

Témata: druhá světová válka, Gestapo, heydrichiáda, Reinhard Heydrich

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • Tak to Vám pěkně

    paveljanku, 18. 6. 2010 13:25

    Reagovat

    Tak to Vám pěkně dekuji, zrovna jsem dopsal článek o tomto, který sjem psal hodinu…

Pondělí 25. 5. 2020, včera měl(a) svátek Jana

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt