Guvernér ČNB Zdeněk Tůma nechce být eurokomisařem

Guvernér ČNB Zdeněk Tůma nechce být eurokomisařem zdroj: Wikipedia.org

9. 11. 2010, 10:17 | Jakub Hájek

stalo se 9. listopadu 2009 21. století

Praha – Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma dnes odmítl svou případnou nominaci na českého eurokomisaře. Nadále se chce soustředit na práci v ČNB, sdělil v tiskovém prohlášení. Podle něj není konsenzuálním kandidátem, který by vyřešil patovou situaci, a proto považuji otázku své případné nominace za uzavřenou.

Tůma jako možný eurokomisař byl trnem v oku zejména ODS. Její předseda Mirek Topolánek si včera posteskl, že s ním premiér Fischer málo komunikuje. Překvapena byla také ČSSD, Tůmu ale jako kandidáta do Evropské komise neodmítá.

Jediný člověk, na němž se zatím ODS i ČSSD dokázaly jako na budoucím eurokomisaři shodnout, byl právě současný premiér Jan Fischer. Ten ale před dvěma dny bruselský post odmítl a uvedl, že nelze ze dne na den zříci odpovědnosti dovést zemi k řádným volbám. Fischerovo rozhodnutí přivítal prezident Václav Klaus. Místo sebe stranám navrhl Fischer právě guvernéra Tůmu.

Šéfové ODS a ČSSD se podle mluvčího občanských demokratů s Fischerem sejdou dnes večer a budou jednat dál o možných kandidátech. Spekuluje se, že budoucím eurokomisařem by nakonec mohl být dosavadní ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle.

Křištálová kouleVěštecká koule

Eurokomisařem se skutečně stane Štefan Füle.

Zdeněk Tůma dne 15. 4. 2010 oznámí, že se k 30. 6. 2010 vzdává svého mandátu guvernéra ČNB, který mu má vypršet až 12. 2. 2011. Svoji rezignaci odůvodní snahou o zkrácení období nejistoty spojené s obměnou bankovní rady.

Následně vyvrátí spekulace, že by měl od roku 2011 vést nově vznikající Evropský výbor pro systémová rizika. Dne 18. června 2010 podá do rukou prezidenta Klause demisi. Na jeho místo bude jmenován Miroslav Singer. Poté začne opět přednášet na Fakultě sociálních věd.

Zdeněk Tůma bude také kandidátem TOP 09 na primátora hl. m. Prahy v komunálních volbách na podzim 2010.

Zdroj: Novinky.cz, CeskeNoviny.cz, CT24.cz

Témata: banka, ČSSD, Evropská unie, ODS, vláda

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 3. 12. 2020, včera měl(a) svátek Blanka

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt