Hoří Národní divadlo!

Hoří Národní divadlo! zdroj: Simonak.eu

12. 8. 2012, 12:02 | Martina Sotáková

stalo se 12. srpna 1881 19. stol.

Praha – Se slzami v očích zvěstujeme krajanům svým tuto strašnou zprávu. Národní naše divadlo, velkolepý pomník našeho národního znovuzrození hoří.

Po třicet roků sbíral národ krejcar po krejcaru, budoval na svém Národním divadle, jehož slavnostní zahájení mělo se zakrátko odbývati. Všude, kde jen jazyk český zaznívá, panoval radostný ruch, blaženým cítil se každý, komu kynula možnost účastniti se v památné slavnosti. Včera ještě kde kdo byl v české naší Praze s pýchou a nadšením pohlížel k spanilé, nádherné té stavbě, kterou byl zbudoval “národ Sobě!”

Vše to minulo, vše to byl jen krásný sen, z něhož se probouzíme ke kruté skutečnosti. Národní divadlo naše, tato chlouba našeho národa, k níž jsme s hrdostí poukazovali cizince, kteří pochybovali o naší síle, stalo se obětí krutého živlu.

V šesté hodině večerní vzňala se střecha a za půl hodiny byla celá v plameni. Veliké Národní divadlo bylo proměněno jest ve veliké spáleniště. Divadlo hoří uvnitř, ohromné plameny šlehají z oken, za nedlouho zůstanou z velkolepé budovy holé zdi!

Všechno namáhání lidské zachrániti aspoň z části tohoto národního majetku ukazuje se býti marné. My všichni pláčeme usedavě. Ale nezoufejme! Naopak. Právě nyní mějme se zmužile k dílu a dokažme celému světu neumořitelnost našeho vlastenectví, naší oddanosti k národním zájmům.

Připravujme se k opětnému započetí díla. Začněme sbírky znova. Národní divadlo bylo. Národní divadlo bude.

Národní listy, České noviny, 13.8.1881

Křištálová kouleVěštecká koule

Při požáru vyhoří dřevěné části střech, železná konstrukce se propadne dovnitř budovy a bude tak zničena měděná kupole, hlediště i jeviště, včetně dekorací připravených na premiéru Libuše.

Oheň na střeše hasí mimo jiné i autor Trig, sochař Bohumil Šnirch. Bude spuštěno kropící zařízení nad jevištěm a otevřeny hydranty v celé budově, což srazí tlak vody na minimum a brzy budou vyčerpány její zásoby. Navíc bude foukat silný vítr, který přispěje k rychlejšímu šíření ohně a vzplane zbytkový plyn v potrubí.

Z požáru budou obviněni dva zámečníci Jenisch a Ziniburg, kteří pracovali na hromosvodu a používali letovací kamínka, v nichž udajně žhavé uhlíky požár způsobily. V roce 1982 bude provedena odborná zkouška, která má odhalit, zda-li mohlo k požáru tímto způsobem dojít. Expertíza prokáže, že ne. Dále se pracuje s verzí úmyslného zapálení, která nebude  prokázána.

Požár se stane celonárodním neštěstím, ale vyvolá obrovskou solidárnost a při opětovných sbírkách se za 47 dní vybere milion zlatých.

Původní architekt prof. arch. Josef  Zítek bude nahrazen jeho žákem arch. Josefem Schulzem z důvodu zákulisních bojů.  Nové divadlo bude technicky dokonale vybavené, přibyde elektrické osvětlení a ocelová konstrukce jeviště. Bude znovu otevřeno 18. listopadu 1883 představením opery Libuše, kterou pro tuto slavnostní příležitost zkomponuje Bedřich Smetana.

Až po téměř 100 letech provozu bude na 6 let uzavřeno kvůli rozsáhlé rekonstrukci, pod vedením  ing. arch. Zdeňka Vávry. 18. listopadu 1983, ku příležitosti kulatého výročí, přivítá diváky opět Smetanovou Libuší.

Dnes je v divadle pro případ požáru zabudovaná železná opona o váze 12 tun, oddělující hlediště od jeviště. Aby se zvýšila její odolnost, je zkrápěna šesti tryskami.

Zdroj: www.kramerius.nkp.cz, www.narodni-divadlo.cz, www.bozppo.vfn.cz, www.archiweb.cz

Témata: divadlo, národ, národní divadlo, požár, sbírka

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 3. 12. 2020, včera měl(a) svátek Blanka

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt